ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Dorota Krasowska
Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy!
Bardzo dziękuję Gronu Ekspertów i Liderów Polskiej Dermatologii za przyjęcie zaproszenia do Rady Naukowej „Dermatologii po Dyplomie” oraz deklarację współpracy przy dalszym tworzeniu i rozwijaniu czasopisma. Przypadł mi w udziale zaszczyt objęcia stanowiska Redaktor Naczelnej „Dermatologii po Dyplomie”, jest to dla mnie szczególne wyróżnienie i wyraz zaufania. Zostaję Redaktor Naczelną czasopisma, które ma ugruntowaną pozycję wśród szerokiego grona czytelników, lekarzy praktyków i rezydentów. Na jego łamach są publikowane interesujące, aktualne doniesienia naukowe z kraju i ze świata, artykuły edukacyjne, ciekawe opisy przypadków oraz program edukacyjny „Sprawdź swoją wiedzę”. Jest to niewątpliwe osiągnięcie wszystkich Autorów, Koleżanek i Kolegów sprawujących nadzór merytoryczny oraz Przewodniczącej Rady Naukowej „Dermatologii po Dyplomie” Pani Profesor Joanny Maj.
Zawód lekarza wymaga szczególnych kwalifikacji i predyspozycji, odporności na stres, zwłaszcza w obliczu zmieniającej się dynamicznie sytuacji epidemicznej w trudnym okresie pandemii, a przy tym nieustającego rozwoju i uzupełniania wiedzy. Realizację tego zadania w dużej mierze ułatwia lektura „Dermatologii po Dyplomie”. Warto podkreślić, że na łamach czasopisma młodzi dermatolodzy, pod opieką mentorów, mają możliwość zaprezentowania swoich prac i ciekawych przypadków klinicznych, dzięki czemu doskonalą wiedzę i nabywają doświadczenia w pisaniu publikacji. Jestem przekonana, że dzięki współpracy obecnej Rady Naukowej czasopismo będzie się nadal rozwijać, cieszyć dobrym odbiorem i uznaniem wśród szerokiego grona czytelników.
Oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie „Dermatologii po Dyplomie”. Tematem przewodnim bieżącego numeru jest ważne, kompleksowo przedstawione zagadnienie możliwych powikłań związanych z zabiegami pielęgnacyjnymi w obrębie paznokci dłoni i stóp. W obliczu narastającej mody na wykonywanie zabiegów z zastosowaniem lakierów hybrydowych i akrylowych wymagających światłoutwardzania lampami emitującymi promieniowanie UVB i UVA warto pamiętać i edukować pacjentki o potencjalnych zagrożeniach w postaci ryzyka rozwoju raka skóry, alergicznego kontaktowego zapalenia skóry wywołanego przez akrylany, uszkodzenia płytki oraz o możliwych powikłaniach infekcyjnych.
Osobom interesującym się problemami endokrynologii dermatologicznej polecam przegląd aktualnych wytycznych dotyczących leczenia hirsutyzmu u kobiet w okresie przedmenopauzalnym oraz artykuł omawiający metody diagnostyczne i terapeutyczne w łysieniu androgenowym.
W praktyce ambulatoryjnej i klinicznej leczenie chorych z trądzikiem różowatym może być wyzwaniem dla lekarza prowadzącego ze względu na lokalizację zmian zapalnych na twarzy, przewlekły i nawrotowy przebieg choroby. Warto zatem zapoznać się z artykułem dotyczącym aktualnych zaleceń u pacjentów z acne rosacea.
Ważne miejsce w bieżącym numerze zajmują prezentacje interesujących przypadków klinicznych chorych z zespołem SAPHO oraz przerzutowym, niskozróżnicowanym rakiem kolczystokomórkowym skóry.
Wszystkim czytelnikom „Dermatologii po Dyplomie” życzę dużo zdrowia, sił i wytrwałości w tym trudnym dla nas czasie i zachęcam Państwa do lektury artykułów zamieszczonych w najnowszym wydaniu.
prof. dr hab. n. med. Dorota Krasowska