Genodermatozy
Choroba Dariera – diagnostyka i leczenie
lek. Paulina Adriana Szczepanik-Kułak
prof. dr hab. n. med. Dorota Krasowska
- Podłoże genetyczne rogowacenia mieszkowego dyskeratotycznego
- Diagnostyka i różnicowanie z innymi chorobami skóry
- Podstawowe wskazówki dotyczące leczenia
Genodermatozy to rzadko występujące, genetycznie uwarunkowane choroby skóry. Ich obraz kliniczny jest zróżnicowany, a patogeneza w aspekcie molekularnym złożona. Towarzyszące objawom skórnym poważne zaburzenia układowe stanowią zwykle podstawowy problem kliniczny1. Obecnie wyróżnia się ok. 400 chorób z kręgu genodermatoz, rozwijających się na skutek mutacji w 1000 różnych genach. Dominują choroby monogenowe, dziedziczone w sposób autosomalny dominujący, autosomalny recesywny lub sprzężony z chromosomem X2. Według Itina i wsp. najczęściej występującymi w praktyce klinicznej genetycznie uwarunkowanymi chorobami skóry są porokeratozy, rybie łuski, choroba Dariera, nerwiakowłókniakowatość oraz pęcherzowe oddzielanie naskórka3.
Choroba Dariera – rys historyczny
Pierwsze wzmianki o chorobie Dariera (rogowacenie mieszkowe dyskeratotyczne, Darier’s disease, DD, OMIM#124200, Darier-White disease, keratosis follicularis, dyskeratosis follicularis) pojawiły się w 1889 r. Tę genodermatozę opisało wówczas niezależnie dwóch dermatologów – Jean Darier we Francji oraz James Clarke White w Stanach Zjednoczonych. W opisach choroby pojawiły się informacje o pacjentach, u których na skórze występowały tłuste, brązowe łuski i pęcherzyki, czemu towarzyszył odrażający zapach. Według White’a zaburzenie miało etiologię genetyczną, na co wskazywały podobne zmiany na skórze matek i córek badanych pacjentów.
Postać zlokalizowaną DD opisano w 1906 r., natomiast w 1917 r. pojawiły się informacje o rogowaceniu mieszkowym dyskeratotycznym ze współistniejącymi objawami ze strony błony śluzowej jamy ustnej4.
Patogeneza
DD dziedziczy się w sposób autosomalny dominujący z pełną penetracją genu. Jednak ok. 40-50% przypadków ma charakter sporadyczny, co wynika z rozwoju nowych mutacji lub niepełnej penetracji4. Podkreśla się, że nasilenie objawów może być zróżnicowane nawet wśród członków tej samej rodziny5. Rogowacenie mieszkowe dyskeratotyczne powstaje na skutek mutacji genu ATP2A2 (SERCA2) zlokalizowanego w obrębie ramienia długiego chromosomu 12 (12q23-24.1). Opisano ok. 120 mutacji ATP2A2 – w mniej więcej połowie przypadków są to mutacje typu zmiany sensu4. Gen ATP2A2 koduje SERCA2, pompę transportującą jony wapnia do siateczki śródplazmatycznej (retikulum), której prawidłowa praca utrzymuje odpowiednio wysokie stężenie wapnia wewnątrz retikulum. Jest ono niezbędne w procesie syntezy i posttranslacyjnej obróbki białek. Wyróżnia się dwie izoformy SERCA2: a i b – druga z nich występuje w naskórku i odgrywa kluczową rolę w procesie adhezji i różnicowania keratynocytów. Mutacje SERCA2b prowadzą do osłabienia połączeń desmosomalnych pomiędzy komórkami naskórka, akantolizy i zaburzeń rogowacenia6.