Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Dorota Krasowska
Szanowni Państwo,
Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy!
Z ogromną przyjemnością polecam Państwu kolejne wydanie „Dermatologii po Dyplomie”, którego tematem przewodnim jest artykuł przedstawiający wpływ niewydolności żylnej na obraz kliniczny paznokci u stóp, przygotowany przez autorów z Zakładu Kosmetologii, Katedry Kosmetologii, Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Szacuje się, że ok. 60% populacji dorosłej na całym świecie, a w szczególności w krajach wysoko rozwiniętych, cierpi z powodu przewlekłej niewydolności żylnej. Powstaje ona wskutek zaburzenia odpływu krwi, niewydolności zastawek i obecności nadciśnienia w krążeniu naczyń żylnych kończyn dolnych. Choroba powoduje wiele objawów klinicznych: obecność żylaków, obrzęków, przebarwień, objawów wypryskowych, stwardnień, a w najcięższych przypadkach różnej wielkości owrzodzeń. Schorzeniu zwykle towarzyszą nasilone dolegliwości subiektywne – świąd i bolesność. Znajomość objawów skórnych, które pojawiają się u chorych z przewlekłą niewydolnością żylną, a zaczynają się zazwyczaj od niewielkich zmian w postaci żył siateczkowatych i teleangiektazji z towarzyszącym uczuciem ciężkich nóg, jest ogromnie ważna dla lekarzy różnych specjalności, w tym dermatologów, chirurgów naczyniowych, angiologów, lekarzy rodzinnych. Pozwala na wczesne rozpoznanie i wdrożenie prawidłowego postępowania obejmującego leczenie farmakologiczne, kompresjoterapię i leczenie zabiegowe, a także przeprowadzenie edukacji obejmującej zmianę stylu życia pacjenta. Należy pamiętać, że leczenie przewlekłej niewydolności żylnej jest bardzo trudne i nie zawsze satysfakcjonujące dla lekarza i dla pacjenta oraz że w tym obszarze konieczna jest dobra współpraca interdyscyplinarna. Warto zauważyć, że obecność zmian chorobowych i dolegliwości subiektywnych ma negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne chorych oraz w znaczący sposób ogranicza funkcjonowanie w obszarze społecznym, osobistym i zawodowym, przyczynia się do obniżenia jakości życia i generuje poważne nakłady finansowe ze strony ochrony zdrowia. Autorzy artykułu poruszają niezmiernie interesujące zagadnienie wpływu przewlekłej niewydolności żylnej na prawidłowy obraz i funkcjonowanie aparatu paznokciowego stóp.
W dalszej części numeru znajduje się ciekawy i ważny artykuł dotyczący diagnostyki i terapii chorób wieku dziecięcego, a w szczególności łojotokowego zapalenia skóry u noworodków i niemowląt, które wielu lekarzom może nastręczać trudności diagnostycznych i terapeutycznych. „Skórne manifestacje boreliozy” to kolejna propozycja z zakresu codziennej praktyki klinicznej. Polecam także poszerzenie wiedzy dotyczącej wykorzystania możliwości diagnostycznych mikroskopii konfokalnej w zakresie diagnozowania czerniaka. Wobec często stosowanego w praktyce klinicznej leczenia poza wskazaniami warto zagłębić się ponadto w aspekty prawne dotyczące stosowania leków off-label. Zwieńczenie numeru stanowi egzamin z zakresu stanów przednowotworowych i nowotworów skóry oraz program edukacyjny „Sprawdź swoją wiedzę”, do którego rozwiązania serdecznie zachęcam.
Życzę Państwu miłej lektury!