BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Badania diagnostyczne w dermatologii
Nieczerniakowe nowotwory skóry: rak podstawno-kolczystokomórkowy
lek. Joanna Jamroga-Piątek
- Rak podstawno-kolczystokomórkowy (BSC) – rzadki, agresywny podtyp raka podstawnokomórkowego
- Dermoskopowa charakterystyka BSC
- Prezentacja przypadków klinicznych z własnej praktyki
Rak podstawno-kolczystokomórkowy (BSC – basosquamous carcinoma) jest rzadkim, nieczerniakowym nowotworem skóry, zawierającym w utkaniu histopatologicznym cechy zarówno raka podstawnokomórkowego (BCC – basal cell carcinoma), jak i kolczystokomórkowego (SCC – squamous cell carcinoma) oraz strefę przejściową pomiędzy nimi1. Ze względu na jego złożoną naturę diagnostyka kliniczna przysparza wielu trudności. Obecnie BSC jest najczęściej klasyfikowany jako agresywny podtyp BCC, ze znaczną tendencją do nawrotów i przerzutowania1,2.
Według piśmiennictwa BSC stanowi 1,2-4,8% nieczerniakowych nowotworów skóry3. Do czynników ryzyka zalicza się nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV, fototypy skóry I i II wg skali Fitzpatricka, narażenie na promieniowanie jonizujące, arsen, przebytą radioterapię, immunosupresję oraz zakażenie ludzkim wirusem niedoboru odporności (HIV – human immunodeficiency virus) lub onkogennymi wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV – human papillomavirus)2,3. Około 90% przypadków BSC jest zlokalizowanych na twarzy i szyi, w szczególności w centralnej części twarzy, w okolicy nosa i uszu. Znacznie rzadziej zmiany stwierdza się na tułowiu i kończynach1,4. BSC najpowszechniej występuje u starszych mężczyzn o jasnej karnacji5. Najczęstszą prezentacją kliniczną jest wolno rosnący guzek, z czasem ulegający owrzodzeniu3.
BSC charakteryzuje większa częstość tworzenia przerzutów niż BCC i SCC – jest ona szacowana na ok. 5-8,4%5,6. Przerzuty dotyczą przede wszystkim regionalnych węzłów chłonnych i płuc, występuje również wysokie ryzyko lokalnej wznowy, szacowane w gr...