ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Temat numeru
Fakty i mity na temat karmienia piersią: co powinien wiedzieć o nim położnik
Pamela D. Berens, MD
W artykule przedstawiono strategie, które pomogą większej liczbie waszych pacjentek karmić piersią przez dłuższy czas.
Większość ginekologów-położników jest świadomych korzyści z karmienia piersią oraz zagrożeń wynikających z rezygnacji z niego. Wielu nie zdaje sobie jednak sprawy z istotnej roli, jaką odgrywają jako źródło wsparcia dla pacjentek, które próbują karmić piersią. Ginekolodzy-położnicy, którzy wiedzą o istnieniu niektórych często podtrzymywanych mitów, a także są zaznajomieni ze strategiami karmienia piersią, mogą odegrać kluczową rolę w osiągnięciu powodzenia w karmieniu piersią przez kobiety, które zostały właśnie matkami.
Mit 1:
Karmienie piersią i karmienie mieszanką są zasadniczo równoważne.
Fakt 1:
Karmienie piersią przynosi zarówno niemowlętom, jak i ich matkom istotne korzyści, których nie można zrównoważyć, stosując mieszankę.
Wiele dowodów z badań naukowych potwierdza, że karmienie piersią przynosi korzyści zarówno niemowlętom, jak i ich matkom. Wśród dzieci karmionych mieszanką obserwuje się większą częstość występowania chorób wieku niemowlęcego i niepomyślnych następstw zdrowotnych w późniejszym okresie życia. Te niepożądane efekty obejmują między innymi zwiększone ryzyko zapalenia żołądka i jelit (martwicze zapalenie jelit), zakażeń dolnych dróg oddechowych, zapalenia ucha środkowego oraz astmy oskrzelowej w porównaniu z niemowlętami karmionymi piersią.1 U niemowląt karmionych mieszanką stwierdza się większe prawdopodobieństwo zespołu nagłego zgonu niemowląt, białaczek w dzieciństwie, cukrzycy typu 1 i 2 oraz otyłości w porównaniu z dziećmi karmionymi piersią. Wśród matek karmiących piersią obserwuje się mniejsze ryzyko raka piersi i jajnika, cukrzycy typu 2 oraz chorób układu krążenia. Karmienie piersią zużywa dodatkowe kalorie, co może ułatwić matce zmniejszenie masy ciała po porodzie.1-3 Karmienie piersią wiąże się z mniejszymi kosztami dla rodzin niż karmienie mieszanką, a koszt opieki zdrowotnej dla społeczeństwa również się zmniejsza.4,5
Zmieniające się poglądy na temat piersi w okresie laktacji
Anatomiczne ilustracje gruczołu piersiowego w okresie laktacji nie zmieniły się istotnie od ponad 150 lat, co zainspirowało badaczy z University of Western Australia do ponownej oceny anatomii tego gruczołu za pomocą ultrasonografii.1 Wbrew wcześniejszym ilustracjom obrazowanie ujawniło przewody mleczne, które nie zawsze mają regularny promienisty układ. Często główne przewody leżą jeden pod drugim.
Jak wykazały te australijskie badania, gruczoł piersiowy zawiera przeciętnie 9 przewodów mlecznych (od 4 do 18), podczas gdy w podręczniku anatomii Graya i wielu innych źródłach przedstawiano 15-20 płatów i przewodów mlecznych.
Wszystkie przewody uwidocznione przez australijskich badaczy w ultrasonografii rozgałęziały się pod otoczką piersi, bardzo blisko brodawki, i nie miały typowych workowatych poszerzeń, często określanych mianem zatok mlecznych. Rozgałęzienia wydawały się wychodzić z tkanki gruczołowej znajdującej się bezpośrednio pod brodawką. Jak stwierdzili autorzy, mniejsza liczba przewodów, a także ich wielkość i kształt sugerują, że ich główną rolą jest transportowanie, a nie magazynowanie mleka.
Piśmiennictwo:
1. Ramsay DT, Kent JC, Hartmann RA, Hartmann PE. Anatomy of the lactating human brest redefined with ultrasound imaging. J Anat. 2005;206(6):525–534.
Strategie dla położnika. Informacje na temat karmienia piersią jako preferowanej metody żywienia niemowląt powinny być przedstawiane przy każdej okazji, od opieki przed zajściem w ciążę do wizyt po urodzeniu dziecka. W celu zachęcenia pacjentki do...