BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Baranowski
Szanowni Państwo!
W warunkach nasilającej się pandemii i mało przewidywalnej przyszłości ku pokrzepieniu serc oferujemy Państwu kolejny numer „Ginekologii po Dyplomie” z nadzieją na interesującą lekturę zawartych w nim artykułów.
Tematem przewodnim bieżącego wydania naszego czasopisma są problemy diagnostyczno-terapeutyczne związane z endometriozą. Wybór ten jest podyktowany koniecznością konsekwentnego budowania w naszym środowisku świadomości o powszechności występowania tej choroby. Autorzy prezentowanego artykułu podejmują jakże ważny problem właściwego i nieco odmiennego niż u kobiet dorosłych rozpoznawania i leczenia endometriozy u nieletnich pacjentek. Bardzo zachęcam Państwa do zapoznania się zarówno z opracowaniem amerykańskich autorów, jak i z bardzo ciekawym komentarzem do tej publikacji.
Godny polecenia artykuł prezentujący zaktualizowane do 2020 roku rekomendacje w zakresie rozpoznawania i leczenia poronień nawykowych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom naszej aktywności ambulatoryjnej, a także stanowi, obok analizy przyczyn oraz dostępnych możliwości diagnostycznych poronień nawykowych, bardzo praktyczny przewodnik postępowania w tej niełatwej patologii. Proszę przede wszystkim przeanalizować wytyczne sformułowane jednoznacznie jako „zaleca się” lub „nie zaleca się”. Polecam tę publikację zarówno specjalizującym się lekarzom, jak i tym, którzy od dawna zajmują się medycyną rozrodu.
W podobnym duchu chciałbym zainteresować P.T. czytelników aktualizacją danych dotyczących zachowania płodności u pacjentek onkologicznych. Ten bardzo solidnie opracowany przegląd metod i strategii zachowania płodności u osób z rozpoznaniem choroby nowotworowej wpisuje się w dynamicznie rozwijający się dział w piśmiennictwie anglojęzycznym znany jako oncofertility. Szczególnie chciałbym zwrócić uwagę na problemy zachowania płodności u pacjentek w wieku przedpokwitaniowym – stanowi to rzeczywiste wyzwanie w prognozowaniu przyszłości tych chorych.
Z bloku artykułów z zakresu ginekologii onkologicznej rekomenduję zwłaszcza opracowanie dotyczące problemu leczenia atrofii sromu i pochwy (a szerzej atrofii urogenitalnej) w szczególnej grupie pacjentek, jaką stanowią kobiety po leczeniu raka piersi. Proponowane w nim rozwiązania być może ułatwią nam podejmowanie decyzji terapeutycznych.
Polecam Państwa uwadze również bardzo praktyczne opracowanie, napisane przez zespół kardiologiczny, na temat problemów leczenia przeciwzakrzepowego u pacjentek ginekologicznych w aspekcie zarówno zaburzeń miesiączkowania, jak i przygotowania do zabiegu operacyjnego. Zawarte w nim aktualne zalecenia niewątpliwie pomogą nam w podejmowaniu racjonalnych decyzji terapeutycznych, przed którymi stajemy na co dzień w naszej praktyce klinicznej.
Zwracam również uwagę na nowe technologie, które potrafią zrewolucjonizować nasze działania kliniczne. Dr Jacek Doniec, szeroko znany pasjonat technik endoskopowych, zaprezentował w swoim artykule możliwości nowego minihisteroskopu stanowiącego istotny postęp w leczeniu powszechnych patologii jamy macicy (e.g. mięśniaki, polipy).
Oczywiście zachęcam Państwa do zapoznania się również z pozostałymi artykułami najnowszego wydania „Ginekologii po Dyplomie”. Życzę Państwu owocnej lektury, optymizmu i oczywiście dużo, dużo zdrowia.