BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Codziennie zdajesz egzamin z medycyny
Niepłodność męska
prof. dr hab. n. med. Jolanta Słowikowska-Hilczer
❶ Jakie badania laboratoryjne zlecisz jako pierwsze u 50-letniego mężczyzny, który planuje starania o dziecko?
- Oznaczenie w surowicy stężenia hormonu folikulotropowego (FSH – follicle-stimulating hormone), hormonu luteinizującego (LH – luteinizing hormone) i testosteronu
- Oznaczenie w surowicy stężenia glukozy i lipidogram
- Podstawowe badanie nasienia
- Badanie ultrasonograficzne jąder
- Badanie genetyczne – kariotyp
Komentarz
Podstawowe badanie nasienia jest pierwszym badaniem laboratoryjnym, które wykonuje się u mężczyzny w celu wstępnej oceny płodności. Parametry nasienia charakteryzują się jednak dużą zmiennością, do czego przyczynia się wiele czynników, takich jak m.in.: stan zdrowia, stosowane leki, suplementy diety, używki, styl życia. Dlatego zaleca się wykonanie badania nasienia dwa razy (najlepiej w odstępie 1-3 miesięcy) i dopiero dwukrotne uzyskanie nieprawidłowych wyników można uznać za klinicznie istotne. Wyniki tego badania ukierunkowują dalsze postępowanie diagnostyczne.
Aktualne wartości referencyjne dla dolnych granic parametrów nasienia według rekomendacji World Health Organization (WHO) z 2021 roku (tab. 1) zostały określone na podstawie wyników badań 3586 mężczyzn, których partnerki zaszły w ciążę w ciągu 12 miesięcy lub w krótszym czasie. Za dolną granicę wartości referencyjnych uznano 5 centyl rozkładu tych wartości. Nie są to restrykcyjne granice odróżniające mężczyzn płodnych od niepłodnych. Z jednej strony mężczyźni z gorszymi parametrami nasienia również mogą uzyskać ciążę u partnerki, ale prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu reprodukcyjnego zmniejsza się wraz z pogarszającymi się parametrami nasienia. Z drugiej strony uzyskanie wyników powyżej 5 centyla nie gwarantuje 100-procentowej pewności poczęcia dziecka.