ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Codziennie zdajesz egzamin z medycyny
Zakażenia sromu i pochwy
dr n. med. Krzysztof Kamiński
❶ Do lekarza ginekologa-położnika zgłasza się 21-letnia kobieta, nieródka, która skarży się na dolegliwości o charakterze świądu i pieczenia w przedsionku pochwy, upławy oraz dyskomfort w trakcie współżycia seksualnego. Jak podaje pacjentka, jest to pierwszy epizod wystąpienia takich dolegliwości w jej życiu. Od 2 lat przyjmuje dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Nie leczy się z powodu chorób przewlekłych, nie była operowana. Wskaźnik masy ciała (BMI – body mass index) wynosi 24 kg/m².
Jakie badania diagnostyczne należy wykonać u pacjentki w celu postawienia prawidłowej diagnozy i wdrożenia właściwego leczenia?
- Badanie ginekologiczne
- Pomiar pH treści pochwowej
- Test z wodorotlenkiem potasu (KOH)
- Mikroskopową analizę treści pochwowej w preparacie bezpośrednim
- Wszystkie wyżej wymienione
Komentarz
Diagnostyka zakażeń sromu i pochwy opiera się przede wszystkim na wywiadzie chorobowym oraz charakterystycznym obrazie klinicznym w trakcie badania ginekologicznego zestawionego z wziernikowaniem pochwy. Leczenie niepowikłanych i sporadycznych infekcji polega na zastosowaniu skutecznej terapii empirycznej, a więc leku o jak największej udowodnionej skuteczności wobec najbardziej prawdopodobnego patogenu odpowiedzialnego za objawy chorobowe. Z tego powodu diagnostyka zakażeń pochwy obejmuje dokładne badania podmiotowe i przedmiotowe, w tym określenie pH pochwy i wykonanie testu z KOH (w celu oceny spełnienia kryteriów Amsela w rozpoznaniu różnicowym w kierunku waginozy bakteryjnej [BV – bacterial vaginosis]) oraz mikroskopową ocenę bezpośredniego preparatu wydzieliny pochwowej według skali Nugenta. W przypadku większości zakażeń pochwy diagnostyka mikrobiologiczna nie ma znaczenia w rozpoznaniu infekcji ze względu na jej małą specyficzność (np. w BV wywołanej florą bakteryjną o charakterze względnych beztlenowców) lub ma ograniczoną przydatność z uwagi na długi czas uzyskania wyniku i konieczność zastosowania niezwłocznego leczenia. Diagnostykę mikrobiologiczną proponuje się w przypadku: trudności w identyfikacji patogenu, braku efektywności zastosowanej terapii empirycznej (oznaczenie lekooporności) oraz często nawracających infekcji w celu zastosowania najskuteczniejszej terapii celowanej.
❷ 23-letnia kobieta w 8 tygodniu pierwszej ciąży zgłosiła się do lekarza ginekologa-położnika na rutynową wizytę lekarską. Pacjentka podała jedynie miernie nasilone dolegliwości subiektywne ciąży, tj. nudności i poranne wymioty. Podczas badania ginekologicznego nie stwierdzono cech zapalnych błony śluzowej pochwy i szyjki macicy, wykryto w pochwie obecność homogennej szarej wydzieliny o pH 7,0 oraz uzyskano dodatni wynik testu z KOH. W preparacie mikroskopowym wydzieliny pobranej w trakcie badania stwierdzono dysbiozę ekosystemu pochwy ocenioną na 8 punktów w skali Nugenta. Na podstawie przeprowadzonego postępowania diagnostycznego rozpoznano waginozę bakteryjną.
Jakie postępowanie terapeutyczne należy zalecić pacjentce zgodnie z danymi wynikającymi z badań naukowych?