Wytyczne
Nadciśnienie tętnicze u kobiet w ciąży w świetle wytycznych NICE – aktualizacja 2023
lek., mgr zdr. publ. Jan W. Pęksa1,2
prof. dr hab. n. med. Danuta Czarnecka3
- Omówienie aktualizacji wytycznych NICE dotyczących diagnozowania i leczenia nadciśnienia tętniczego w czasie ciąży
- Postępowanie u pacjentek z nadciśnieniem tętniczym, które planują zajść w ciążę, oraz u kobiet w ciąży powikłanej nadciśnieniem tętniczym
- Porównanie brytyjskich rekomendacji z zaleceniami przyjętymi przez polskie towarzystwa medyczne – podobieństwa i różnice
Nadciśnienie tętnicze jest schorzeniem bardzo często występującym w populacji. Może dotyczyć pacjentów w każdym wieku, w tym kobiet w wieku rozrodczym oraz będących w ciąży. Według badań epidemiologicznych nadciśnienie tętnicze stwierdza się u 5-10% ciężarnych1-4.
W kwietniu 2023 roku ukazała się aktualizacja brytyjskich wytycznych National Institute for Health and Care Excellence (NICE) dotyczących diagnozowania i leczenia nadciśnienia tętniczego u kobiet w ciąży, w tym:
- przewlekłego nadciśnienia tętniczego (chronic hypertension)
- nadciśnienia wywołanego ciążą (gestational hypertension)
- stanu przedrzucawkowego (pre-eclampsia)
- rzucawki (eclampsia).
W dokumencie zawarto również porady dla kobiet z nadciśnieniem tętniczym, które planują zajść w ciążę, oraz dla pacjentek, które przeszły ciążę powikłaną występowaniem nadciśnienia tętniczego5.
W niniejszej pracy dokonano przeglądu aktualnych zaleceń dotyczących postępowania diagnostycznego i terapeutycznego w przypadku występowania zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego (BP – blood pressure) w ciąży, bazując na aktualnych rekomendacjach NICE. Znajomość wytycznych NICE może być przydatna dla ginekologów, położników, hipertensjologów i kardiologów, a także dla lekarzy innych specjalności leczących pacjentki w wieku rozrodczym, w tym w ciąży.
Wytyczne NICE a rekomendacje PTNT, PTK i PTGiP
Główna część omawianych wytycznych NICE powstała w 2010 roku, a następnie została zaktualizowana w wielu obszarach w 2019 roku. W 2023 roku doszło do kolejnej, tym razem mniejszej aktualizacji obejmującej głównie stosowanie oznaczeń poziomu łożyskowego czynnika wzrostu (PlGF – placental growth factor) w celu rozpoznania stanu przedrzucawkowego u kobiet między 20 tygodniem a 36 tygodniem i 6 dniem ciąży. PlGF jest jednym z biologicznie aktywnych, proangiogennych czynników łożyskowych, oznaczanym z krwi5. W Polsce pojawiają się postulaty dotyczące włączenia oznaczenia PlGF jako jednego z rutynowych elementów diagnostycznych dla przewidywania wystąpienia stanu przedrzucawkowego6,7.
Wytyczne NICE są w warstwie merytorycznej podobne do rekomendacji opracowanych przez ekspertów Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (PTNT), Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (...