Multiforum INTERNA 2025 | Kongres online już w piątek (17.01). W programie: 3 sesje - 16 wykładów - Przypadki kliniczne. Bądź razem z nami i zyskaj 6 pkt. edukacyjnych | Kup bilet >
lek. Piotr Góral Klinika Intensywnej Terapii Kardiologicznej, Instytut Kardiologii, Warszawa
Doniesienia ostatniego miesiąca
Przezskórne zamknięcie uszka lewego przedsionka systemem AMPLATZER Cardiac Plug w migotaniu przedsionków u chorych z przeciwwskazaniem do leczenia przeciwkrzepliwego
Uszko lewego przedsionka (left atrial appendage, LAA) jest głównym miejscem powstawania skrzeplin u chorych z migotaniem przedsionków (atrial fibrillation, AF). Zgodnie z zaleceniami European Society of Cardiology u pacjentów wysokiego ryzyka udaru i z przeciwwskazaniem do leczenia przeciwkrzepliwego można rozważyć wykonanie przezskórnego zabiegu zamknięcia LAA (klasa zaleceń IIb, poziom dowodów B).
Na łamach Journal of the American College of Cardiology opublikowano wyniki kanadyjskiego badania z udziałem 52 chorych z niezastawkowym AF i przeciwwskazaniami do doustnego leczenia przeciwkrzepliwego poddanych przezskórnemu zamknięciu LAA z wykorzystaniem systemu AMPLATZER Cardiac Plug (ACP). Średni wiek uczestników wynosił 74±8 lat, średnie ryzyko udaru mózgu w skali CHADS2 wynosiło 3 punkty, a w skali CHA2DS2-VASc – 5 punktów. Ryzyko powikłań krwotocznych wynosiło średnio 4 punkty w skali HAS-BLED. Najczęstszymi przeciwwskazaniami do przewlekłej antykoagulacji były poważne krwawienia: u 34,6% chorych śródczaszkowe, u 23,1% poważne krwawienia z przewodu pokarmowego oraz u 13,5% samoistne krwiaki śródmięśniowe. W czasie zabiegu podawano heparynę niefrakcjonowaną w dawce dostosowywanej tak, aby ACT wynosiło >250 sekund. Po zabiegu nie podawano leków przeciwkrzepliwych, a jedynie przez 30 do 180 dni stosowano najczęściej podwójne leczenie przeciwpłytkowe (kwas acetylosalicylowy w dawce 80-325 mg/24 h w połączeniu z klopidogrelem w dawce 75 mg/24 h) lub wyłącznie kwas acetylosalicylowy lub klopidogrel, a następnie jeden lek przeciwpłytkowy. Zabieg był skuteczny u 98,1% chorych. W czasie zabiegu u 1 chorego (1,9%) doszło do przemieszczenia urządzenia, które skutecznie usunięto drogą przezskórną. U 2 chorych (3,8%) obserwowano duże krwawienie związane z miejscem dostępu naczyniowego. Okołozabiegowo obserwowano również jeden epizod (1,9%) przemijającego niedokrwienia mózgu (TIA). Średni czas obserwacji wynosił 20±5 miesięcy. U 1 chorego (1,9%) doszło do tamponady serca miesiąc po zabiegu. Częstość powikłań zakrzepowo-zatorowych w obserwacji odległej (udar 1,9%, TIA 1,9%) była istotnie niższa od oczekiwanej zgodnie z ryzykiem ocenianym w skali CHADS2i CHA2DS2-VASc.
Przezskórne zamknięcie uszka lewego przedsionka systemem AMPLATZER Cardiac Plug u chorych z AF i przeciwwskazaniem do antykoagulacji jest prawdopodobnie związane z dużą skutecznością zabiegu i małym ryzykiem udaru mózgu w obserwacji odległej.