Koronarografia
Miażdżyca jako choroba systemowa – standardowa ocena angiograficzna a ocena fizjologiczna
prof. dr hab. n. med. Stanisław Bartuś
- Chory z objawami niedokrwienia serca oraz brakiem istotnych angiograficznie zmian w tętnicach wieńcowych – leczenie zabiegowe czy zachowawcze?
- Korzyści z zabiegu rewaskularyzacji pod kontrolą FFR
- Opis przypadku klinicznego z własnej praktyki
Opis przypadku
Pacjent 67-letni, z dobrze kontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami lipidowymi, został skierowany do szpitala z powodu trwających od ponad roku typowych dolegliwości stenokardialnych w klasie CCS-2 (Canadian Cardiovascular Society). Nasiliły się one mniej więcej miesiąc temu. Wykonano badanie echokardiograficzne, które wykazało hipokinezę segmentu koniuszkowego i środkowego ściany przedniej lewej komory serca, z zachowaną frakcją wyrzutową.
Pacjent przyjmował kwas acetylosalicylowy (75 mg), rozuwastatynę (10 mg), bisoprolol (5 mg), amlodypinę (5 mg) oraz ramipryl (10 mg). Chory był trzykrotnie zaszczepiony przeciwko COVID-19 i nie przeszedł aktywnej postaci tej choroby. Wstępne wyniki badań laboratoryjnych przedstawiono w tabeli 1.
Przy przyjęciu pacjent był w stanie dobrym, bez dolegliwości spoczynkowych. W badaniu fizykalnym bez istotnych odchyleń od normy.
Z nakłucia prawej tętnicy promieniowej wykonano koronarografię, w której stwierdzono angiograficznie okluzję prawej tętnicy wieńcowej i brak istotnych angiograficznie przewężeń w zakresie pozostałych naczyń wieńcowych (ryc. 1A i B). Z uwagi na to,...