ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Przypadki ekg
Telekardiologia i nie tylko – kolejne ciekawe przykłady zapisów EKG
dr hab. n. med. Krzysztof Szydło, prof. SUM
- Refleksje po konferencji „Kasprowisko 2023”
- Telekardiologia, teleelektrokardiologia, tele-EKG
- Nowe zapisy, nowe i stare problemy
Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy!
W bieżącym roku, między 29 marca a 1 kwietnia, odbyła się 29. Konferencja Asocjacji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego „Kasprowisko 2023”. W wydarzeniu wzięło udział ponad 900 osób reprezentujących różne dziedziny medycyny związane z szeroko rozumianą elektrokardiologią. W czasie konferencji odbyło się kilka sesji poświęconych najnowszym metodom diagnostycznym, w tym różnym formom obserwacji zdalnej rytmu serca pacjenta lub sposobu działania wszczepionego urządzenia (stymulator, wszczepialny kardiowerter-defibrylator [ICD – implantable cardioverter-defibrillator], układ resynchronizujący serce [CRT – cardiac resynchronization therapy]). W związku z tym pojawił się pomysł, aby, nawet w bardzo krótkiej formie, wspomnieć o takich metodach obserwacji chorego (zdecydowanie za mało wykorzystywanych), przytaczając konkretne wskazania do ich zastosowania. Ale od początku…
Truizmem jest stwierdzenie, że nauka, medycyna i kardiologia nieustannie się rozwijają. Pojawiają się rozwiązania, o których kiedyś nie myśleliśmy lub które były pewnymi „gadżetami”, traktowanymi z przymrużeniem oka. Technologia sprawiła jednak, że wiele z nich stało się urządzeniami certyfikowanymi medycznie, z których powinniśmy korzystać coraz częściej. Myślę tutaj o wspomnianej wyżej, stosunkowo nowej dziedzinie, czyli opiece telemedycznej – w naszym przypadku chodzi o telekardiologię, a uściślając jeszcze bardziej – o teleelektrokardiografię, czyli telemonitoring EKG (TM-EKG).
Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO – World Health Organization) przyjętej w latach 90. XX w. telemedycyna, w najbardziej ogólnym znaczeniu, to świadczenie usług medycznych i opieki zdrowotnej przez pracowników medycznych, umożliwiające prowadzenie zarówno diagnostyki, jak i leczenia na odległość za pomocą technologii informatycznych1. Jedną z form telemedycyny stanowi telemonitoring. Jest to rodzaj usługi medycznej, polegającej na zdalnym gromadzeniu i analizowaniu różnych parametrów klinicznych pacjenta za pomocą urządzeń mobilnych wyposażonych w odpowiednie aplikacje2.
Przywykliśmy już do telemonitoringu urządzeń wszczepialnych, jednak chyba zdecydowanie za mało wiemy i za mało korzystamy z opcji nieinwazyjnego telemonitoringu rytmu serca za pomocą różnych małych, przenośnych urządzeń łączących się bezprzewodowo...