ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gąsior
Szanowni Państwo,
Koleżanki i Koledzy!
Tematem numeru jest „Małoinwazyjne leczenie tętniaków aorty piersiowej”. Zabiegi kardiochirurgiczne wykonywane z małego dostępu zamiast stosowania pełnej sternotomii są przeprowadzane coraz częściej. Wiążą się z potencjalnymi korzyściami, takimi jak mniejsze ryzyko powikłań okołozabiegowych oraz szybsza rehabilitacja pacjenta. W artykule dr. Jakuba Staromłyńskiego i prof. Piotra Suwalskiego z CMKP w Warszawie przedstawiono możliwości wykonywania elektywnych zabiegów dotyczących tętniaków aorty wstępującej z wykorzystaniem dostępu małoinwazyjnego w formie V-kształtnej ministernotomii górnej wraz z zabiegami reimplantacji lub remodelingu zastawki aortalnej.
Opieka paliatywna nad pacjentami z niewydolnością serca jest przedmiotem artykułu prof. Tomasza Pasierskiego i lek. Krzysztofa Krysy z WUM. Jak podkreślają autorzy, powinno się ją zapewnić wszystkim osobom żyjącym z nieuleczalnymi chorobami serca, w czasie całego okresu życia z chorobą, proporcjonalnie do istniejących potrzeb, niezależnie od rozpoznania lub rokowania co do oczekiwanego okresu przeżycia. Ten rodzaj opieki jest w stanie skutecznie złagodzić cierpienie pacjentów.
Nadzorowanie gospodarki wodno-elektrolitowej stanowi podstawowy element bezpiecznej terapii. Dr Anna Oleksiak i dr hab. Anna Konopka z NIKard w Warszawie przedstawiają przyczyny występowania hipo- i hipernatremii, podają typy zaburzeń w zależności od czasu trwania, stanu wolemii i osmolalności oraz przekazują ważne informacje o zasadach wyrównywania tych zaburzeń elektrolitowych.
Zachęcam również do zapoznania się z pracą, której tematem jest echokardiografia wysiłkowa w HFpEF z oceną czynności rozkurczowej (lek. Andrzej Kubicius z Oddziału Kardiologii w Cieszynie), z przypadkiem klinicznym stłuszczeniowej choroby wątroby (dr hab. Iwona Gorczyca-Głowacka i wsp. z CM UJK w Kielcach) oraz z artykułami zamieszczonymi w stałych działach.