Akademia po dyplomie
Kardiologia
Dr hab. med. Tomasz Hryniewiecki1
Opracowała Olga Tymanowska
Zagadnienia kardiologiczne stanowią dużą część problemów rozwiązywanych przez lekarza POZ, internistę, a nawet lekarzy innych specjalności. I jestem przekonany, że to nie jest tylko moja subiektywna opinia kardiologa. Ciekawe i przydatne powinny być nie tylko wykłady dotyczące najczęściej występujących chorób, takich jak choroba niedokrwienna, nadciśnienie tętnicze czy migotanie przedsionków, ale też tych rzadziej występujących i jeszcze rzadziej rozpoznawanych, jak zatorowość płucna czy infekcyjne zapalenie wsierdzia.
Zmiany w zasadach leczenia są dość szybkie, zwłaszcza w kardiologii. Szczególnie dużo się dzieje w leczeniu przeciwzakrzepowym czy leczeniu niewydolności serca. O tym wszystkim będziemy mówić w czasie kongresu. Ale zwracam uwagę na bardzo przydatne wykłady dotyczące konkretnych sytuacji zdarzających się w gabinecie nie tylko kardiologa, np. stwierdzenie szmeru nad sercem czy omdlenie. Dokładnie przedstawimy zasady postępowania z takim pacjentem.
Bardzo dobrym przykładem wartości wiedzy dotyczącej nawet rzadkich chorób jest infekcyjne zapalenie wsierdzia. Pacjentów gorączkujących jest bardzo dużo w praktyce lekarza rodzinnego czy internisty. Ale współistnienie czynników ryzyka, np. obecność sztucznej zastawki czy przebyte niedawno zabiegi kardiologiczne lub kardiochirurgiczne, powinno zwiększyć czujność i skłonić do zastanowienia przed przepisaniem kolejnego antybiotyku.