ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Flesz
Flesz
INK, IKA
Więcej na onkologię
Nowe wyceny mają zniwelować skutki niedoszacowania wielu procedur. Według informacji serwisu gazetaprawna.pl NFZ planuje przeprowadzenie kompleksowej analizy jednorodnych grup pacjentów w onkologii i wytypowanie procedur, które są niejednorodne w ramach tych grup. Chodzi m.in. o sytuacje, gdy koszt operacji znacząco przewyższa taryfę ustaloną dla całej grupy. Jako przykład centra onkologii podają koszt operacji oszczędzającej pierś, który wynosi średnio 8,2 tys. zł, podczas gdy fundusz płaci za to świadczenie ok. 5,8 tys. zł.
Negatywne skutki ustawy o POZ
Prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski podkreśla, że ostateczna wersja ustawy przyjętej przez rząd stwarza wrażenie, że służy jedynie określeniu obowiązków podmiotów POZ, ale bez jasnego wskazania, w jaki sposób mają być one realizowane. – Nasze obawy dotyczą kilku kwestii. Jedną z nich jest określenie sztywnego terminu wprowadzenia opieki koordynowanej. Według projektu wejdzie ona w życie 1 października 2020 roku. Naszym zdaniem ustalenie konkretnej daty jest w tym przypadku niepotrzebne i stoi w sprzeczności z zapewnieniami Ministerstwa Zdrowia, że opieka koordynowana będzie wdrażana stopniowo – wyjaśnia Jacek Krajewski.