ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Made in poland
Alkohol w ablacji przywrócił rytm sercu
Danuta Pawlicka
Konsultacja medyczna: dr hab. Krzysztof Błaszyk
Pierwsze w Polsce udane zabiegi żylnej ablacji alkoholowej, które przeprowadzono w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, odbyły się z udziałem prof. Miguela Valderrábano, światowej sławy specjalisty w dziedzinie elektrofizjologii serca.
Przezskórna ablacja alkoholowa przegrody mięśnia sercowego z dostępu tętniczego jest metodą powszechnie stosowaną w kardiomiopatii przerostowej.
Zasługą poznańskiej Pracowni Elektrofizjologii Serca I Kliniki Kardiologii UM jest wykorzystanie alkoholu w żylnej ablacji do terapii uporczywej komorowej arytmii serca, którą dodatkowo komplikowała trudno dostępna lokalizacja miejsca arytmii.
– Naszą pierwszą pacjentką, której nie mogliśmy pomóc przezskórną ablacją, mimo dwukrotnie przeprowadzonych prób, była 49-letnia kobieta, u której stwierdzono liczną komorową arytmię, a źródło jej powstawania, tzw. ognisko arytmii, którego szukaliśmy, stosując system mapowania elektroanatomicznego (3D), znajdowało się w obszarze żyły wielkiej serca (great cardiac vein) w drodze odpływu lewej komory (LV summit) – tłumaczy dr hab. prof. UM Krzysztof Błaszyk, kierownik Pracowni Elektrofizjologii Serca, pomysłodawca wprowadzenia nowatorskiej metody w Polsce i inicjator zaproszenia amerykańskiego eksperta na premierowy zabieg w naszym kraju.
W badaniu Holter-EKG wykonanym u pacjentki w 2016 roku stwierdzono bardzo liczne pobudzenia komorowe (ponad 31 tys. VE’s/dobę), w tym 146 niepodtrzymujących się częstoskurczów komorowych (ns-VT) oraz wiele złożonych form arytmii komorowej tzw. par...