Nowości
Geriatria: Ciśnienie rozkurczowe ważniejsze dla mózgu
Dr n. med. Katarzyna Broczek
Badacze szkoccy wykazali, że wysokie wartości ciśnienia rozkurczowego oraz ich duża zmienność w czasie mogą zwiększać ryzyko otępienia, gdyż sprzyjają uszkodzeniu małych naczyń w mózgu i zmniejszeniu objętości hipokampu.
Badania przeprowadzone w ostatnich latach wskazują na związek między nadciśnieniem tętniczym a otępieniem naczyniowym i chorobą Alzheimera.
Nadciśnienie tętnicze, jedna z najczęstszych chorób przewlekłych w starszym wieku, jest czynnikiem ryzyka rozwoju zmian w mózgu, które mogą być uwidocznione w badaniu metodą rezonansu magnetycznego (MRI). Do tych zmian należy uszkodzenie małych naczyń mózgowych widoczne jako hiperintensywne obszary zlokalizowane w substancji białej (ang. white matter hyperintensities, WMHs).
W wielu badaniach udowodniono, że obecność tych zmian naczyniowych w mózgu sprzyja pogorszeniu funkcji poznawczych i rozwojowi otępienia. Nadciśnienie tętnicze może również sprzyjać atrofii hipokampu, co jest charakterystyczną zmianą w przebiegu choroby Alzheimera, uznawanej za proces pierwotnie neurodegeneracyjny.