Multiforum INTERNA 2025 | Kongres online już w piątek (17.01). W programie: 3 sesje - 16 wykładów - Przypadki kliniczne. Bądź razem z nami i zyskaj 6 pkt. edukacyjnych | Kup bilet >
Doniesienia kongresowe
Wytyczne leczenia dyslipidemii
Dr hab. med. Agnieszka Olszanecka
Nowości z Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Paryżu, 2019 rok
Na ostatnim zjeździe Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology, ESC) na przełomie sierpnia i września br. opublikowano aktualizację wytycznych leczenia dyslipidemii. Eksperci uznali, że w czasie 3 lat, które minęły od poprzedniej wersji tego dokumentu, przybyło na tyle nowych dowodów naukowych oraz danych z dużych badań klinicznych, że powinny one wpłynąć na codzienną praktykę i należy zmodyfikować obowiązujące zalecenia.
Zmniejszenie umieralności z powodu chorób układu krążenia obserwowane w czasie ostatnich trzech dekad wiąże się przede wszystkim z poprawą wykrywania i kontroli czynników ryzyka, w pierwszej kolejności z leczeniem zmniejszającym stężenie cholesterolu, ale także z terapią przeciwnadciśnieniową i redukcją rozpowszechnienia palenia tytoniu. Należy podkreślić, że hipercholesterolemia jest najczęstszym, choć podlegającym skutecznemu leczeniu, czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia.
Kalkulacja ryzyka sercowo-naczyniowego
W najnowszym opracowaniu dotyczącym dyslipidemii podkreślono bardzo wyraźnie, że nie ma żadnych wątpliwości co do roli, jaką odgrywa cholesterol w inicjowaniu i przyspieszaniu procesu miażdżycy tętnic. Nie ma też wątpliwości, że interwencje obniżające stężenie cholesterolu we krwi są związane z redukcją ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych o etiologii miażdżycowej i redukcją ryzyka zgonu.
Dyslipidemie obejmują szerokie spektrum nieprawidłowości lipidowych, które można zdefiniować jako sytuację kliniczną, gdy stężenia lipidów i lipoprotein nie odpowiadają wartościom uznanym za pożądane dla osoby z danej grupy ryzyka sercowo-naczyniowego. Określenie całkowitego ryzyka sercowo-naczyniowego jest podstawą wyznaczania zarówno wartości progowych dla podjęcia leczenia farmakologicznego dyslipidemii, jak i określenia docelowych wartości lipidów, do których należy dążyć w trakcie terapii.
Autorzy wytycznych zwracają uwagę, że oznaczenie lipidogramu oraz oszacowanie całkowitego ryzyka sercowo-naczyniowego należy wykonać u każdej osoby po 40. r.ż. lub wcześniej, jeśli stwierdzono co najmniej jeden czynnik ryzyka sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, otyłość, wywiad przedwczesnych chorób układu krążenia w rodzinie itp.). Podstawą kalkulacji całkowitego ryzyka sercowo-naczyniowego w populacji ogólnej (u osób bez jawnej choroby układu sercowo-naczyniowego i bez cukrzycy) pozostają karty SCORE.