Moim zdaniem
Wielka kasa, przepastne potrzeby
Opracowała: Irena Fober
1,126 mld zł – tyle zebrano podczas 27 Finałów WOŚP (28. Finału jeszcze nie podliczono).
62 tys. – tyle urządzeń medycznych zakupiła WOŚP. Z tej fundacji pochodziła co 5. złotówka wydana w 2019 roku na sprzęt medyczny.
Prof. dr hab. med. Piotr Kaliciński, kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów, Centrum Zdrowia Dziecka
Nie ma chyba w Polsce oddziału pediatrycznego, do którego nie trafiłby sprzęt z fundacji WOŚP. Nie jest to kupowanie sprzętu na żywioł. Wsparcie jest celowane, każdego roku eksperci wskazują najważniejsze potrzeby, których zaspokojenie może rozwiązać jakiś problem medyczny w skali kraju.
O pomoc zwracają się różne środowiska: pediatrzy, neonatolodzy, kardiochirurdzy. Projekty są cykliczne i co kilka lat się powtarzają. Ponieważ od dłuższego czasu Orkiestra nie grała dla oddziałów zabiegowych, były one w tym roku naturalnym wyborem. To nie tylko chirurgia dziecięca, ale też ortopedia, kardiochirurgia, neurochirurgia, laryngologia. Razem z prof. Januszem Bohosiewiczem, konsultantem krajowym w dziedzinie chirurgii dziecięcej, zbieramy teraz z poszczególnych ośrodków spis potrzeb. Kiedy już zobaczymy, jaka jest skala oczekiwań, zaczniemy zastanawiać się nad priorytetami, by zaspokoić potrzeby – od tych prostych do najbardziej złożonych.