Medycyna sportowa
Taniec sportowy jako nowoczesna forma aktywności fizycznej
Światowa Federacja Tańca Sportowego (WDSF − World Dance Sport Federation) zrzesza przedstawicieli różnorodnych stylów tańca o charakterze sportowym. Ustanowiła ona struktury rywalizacji. Taniec sportowy stał się dyscypliną sportową, która jest powszechnie dostępna, umożliwia uczestnikom poprawę sprawności fizycznej, wpływa pozytywnie na ich psychikę, umożliwia wchodzenie w interakcję z innymi uczestnikami i budowanie więzi międzyludzkich. Taniec przekracza bariery wieku, płci i kultury. Z powodu swojej atrakcyjności i coraz lepszego dostępu do wiedzy na temat tańca towarzyskiego jest to dyscyplina prężnie się rozwijająca. Podczas igrzysk olimpijskich w 2000 r. taniec towarzyski został przedstawiony jako sport pokazowy. W 2017 r. we Wrocławiu odbyły się World Games, zwane również Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich. Ta międzynarodowa impreza organizowana jest od 1981 r. – zawsze w rok po letnich igrzyskach olimpijskich − przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Światowych Igrzysk (IWGA − International World Games Association) pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) i ma na celu promowanie sportów nieolimpijskich. Niektóre z rozgrywanych wcześniej dyscyplin podczas World Games, np. triathlon, taekwondo czy rugby, zostały już włączone do programu igrzysk olimpijskich w 2016 r.
Taniec w badaniach naukowych
Przeglądając piśmiennictwo w dostępnych bazach danych, takich jak: Ebsco, Science Direct, Google Scholar, Web of Science, Scopus oraz Pubmed, można zauważyć, że spośród wszystkich stylów i dyscyplin tanecznych najwięcej uwagi w swoich pracach naukowcy poświęcali zagadnieniom dotyczącym baletu, a liczba badań obejmujących inne style taneczne (w szczególności taniec sportowy) jest uboga1. Przeprowadzone dotychczas analizy badawcze dotyczące tańca sportowego w większości obejmują następujące obszary: motywy uczestnictwa w zajęciach tanecznych, psychologia w tańcu, fizjologia wysiłku tanecznego, trening fitness, urazowość i zapobieganie urazom w tańcu, biomechanika tańca oraz używanie substancji niedozwolonych1,2.
Pozytywny wpływ tańca sportowego na motorykę człowieka
Zagadnienie wydolności fizycznej tancerzy pojawia się w wielu opracowaniach. Ich autorzy wykorzystują różne testy do pomiaru wydolności, zdolności funkcjonalnych, siły, sprawności, prędkości, elastyczności, równowagi, koordynacji, rytmu, wytrzymał...