ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Adam Stępień
Szanowni Państwo!
Minął z górą rok od pojawienia się śmiertelnej pandemii COVID-19, która pochłonęła już ponad trzy miliony ofiar na całym świecie. Także w naszym kraju liczba zmarłych z tego powodu stale rośnie, a z nią narastają zmęczenie i wyczerpanie wszystkich, zwłaszcza pracowników opieki zdrowotnej. Wraz z rozwojem pandemii spotęgowało się zjawisko wypalenia zawodowego. Zaszczepienie naszego środowiska w pierwszej kolejności w znacznym stopniu poprawiło jakość pracy, zwłaszcza w przychodniach i na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Edukacja medyczna – tak niezbędna w naszym zawodzie – pozostaje jednak nadal w świecie wirtualnym. Pomostem łączącym z normalnością znaną z ubiegłych lat są czasopisma medyczne, w tym nasza „Neurologia po Dyplomie”. Mam zatem nadzieję, że z zaciekawieniem przeczytają Państwo najnowsze wydanie, które w znacznej mierze poświęcone jest chorobom o podłożu zapalnym.
Rozpoczynamy od artykułu dotyczącego diagnostyki i leczenia przewlekłej zapalnej polineuropatii demielinizacyjnej. Pozostaje ona najczęstszą postacią polineuropatii zapalnych, które możemy skutecznie leczyć. Niestety często rozpoznanie ustalane jest zbyt późno i leczenie immunoglobulinami lub glikokortykosteroidami nie przynosi spodziewanych korzyści.
W kolejnym artykule lek. Katarzyna Fedorczyk i prof. Sergiusz Jóźwiak starają się wyjaśnić zagadkę zespołu nagłej nieoczekiwanej śmierci pacjentów z padaczką. Sprawa jest trudna do ustalenia, zważywszy, że zgodnie z kryteriami rozpoznania zgon nie może być wynikiem napadu padaczkowego ani stanu padaczkowego, a badanie pośmiertne nie wykazuje jego przyczyny.
Pozostając w tematyce chorób zapalnych i infekcyjnych, prezentujemy artykuł poświęcony neurocysticerkozie i cysticerkozowemu zapaleniu opony pajęczej mózgu. Ta rzadko już spotykana neuroinfekcja powoduje znaczne i często trwałe ubytki funkcji mózgu.
Nie mniej ciekawe i ważne z klinicznego punktu widzenia są pozostałe artykuły poświęcone wczesnej diagnostyce otępienia z ciałami Lewy’ego, bólom głowy z nadużywania leków, pourazowemu rozwarstwieniu tętnic domózgowych. Mamy zatem nadzieję, że lektura spełni Państwa oczekiwania.
W następnym numerze podzielę się z Państwem nowościami z tegorocznej konferencji American Academy of Neurology, która – jak obecnie wszystkie kongresy medyczne – odbyła się online.