BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Adam Stępień
Szanowni Państwo!
Oddajemy w Państwa ręce pierwszy w tym roku numer „Neurologii po Dyplomie".
W mijającym roku odnotowaliśmy wiele ważnych wydarzeń w dziedzinie neurologii klinicznej. Bez wątpienia dwa z nich – nowelizację programów lekowych dla chorych na stwardnienie rozsiane i migrenę przewlekłą oraz zjazd Polskiego Towarzystwa Neurologicznego w Lublinie – uznać należy za najważniejsze. Aktualny program leczenia pacjentów z SM jest spełnieniem oczekiwań naszych i samych chorych oraz tematem długich dyskusji. Pacjenci uzyskali bowiem dostęp do terapii o wysokiej skuteczności już od samego początku leczenia z możliwością szybszego przejścia do kolejnych leków. Uważam, że program ten na lata zaspokoi potrzeby w tym zakresie, tym bardziej że wyraźne jest też zwiększenie finansowania terapii w jego ramach. Nie jesteśmy już na czarnej liście krajów, w których dostępność do leczenia jest dla chorych administracyjnie ograniczona. Niemniej wciąż istnieje problem z dostępem do opieki medycznej, wynikający z ograniczonych możliwości ośrodków, w których jest mała liczba lekarzy, przeciążonych pracą nad innymi chorymi. Z tym ambarasem wywołującym ból głowy u ordynatorów oddziałów neurologicznych nie poradzi sobie nawet nowy program leczenia migreny przewlekłej.
Powoli mija już pandemia COVID-19, większość obostrzeń została zniesiona, a praca klinik i oddziałów ulega normalizacji. Na długo w naszej pamięci pozostaną minione dni pełne bezinteresownego oddania, pracy po godzinach z narażeniem własnego zdrowia i życia, obawy o najbliższych – że naszą pracą także ich narażamy na śmiertelne niebezpieczeństwo. Wiele naszych Koleżanek i Kolegów zapłaciło za to poświęcenie cenę najwyższą. Pozostaną w naszej pamięci jako wspaniali i wielcy pracownicy systemu opieki zdrowotnej – służby zdrowiu innych. W wielu krajach upamiętnia się ofiary pandemii – w naszym, niestety, dość szybko się o nich zapomina. Pobrzmiewa za to retoryka lat minionych.
Wracając do aktualnego wydania naszego pisma, pragnę zwrócić uwagę na dwa doniesienia. Pierwsze dotyczy prewencji wtórnej po udarze niedokrwiennym mózgu.
Równie ciekawe są pozostałe artykuły, a wśród nich opis przypadku chorego z adrenomieloneuropatią z nową mutacją genu ABCD, którego autorami są Koledzy z Kliniki Neurologii i Epileptologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz Zakładu Genetyki Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Mamy nadzieję, że wszystkie doniesienia zdobędą Państwa uznanie.
Wraz z zespołem „Neurologii po Dyplomie" żywimy nadzieję, że 2023 rok będzie obfitował we wszelką pomyślność – czego wszystkim życzymy.