BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Adam Stępień
Szanowni Państwo!
Lipcowe wydanie naszego czasopisma rozpoczynamy artykułem prof. dr. hab. n. med. Jerzego Leszka, który traktuje o występowaniu depresji i zaburzeń funkcji poznawczych w chorobie Alzheimera (AD – Alzheimer’s disease). Autor przedstawia aktualny stan wiedzy na ten temat, łącznie z podstawami neurobiologii, oraz wskazuje na ich wpływ na postępowania terapeutyczne. Te ostatnie, niestety, pozostają nadal znikome. Jak dowiedzieliśmy się z doniesień z ostatniej (kwietniowej) Amerykańskiej Akademii Neurologii, która miała miejsce w Bostonie, nowe leki, przeciwciała monoklonalne skierowane na białko amyloidu, nie przyniosły przełomu w leczeniu. Oczekujemy zatem na wyniki badań z nauk podstawowych wyjaśniających mechanizmy biologiczne tej choroby. Bez ich poznania nadal nie będzie można opracować skutecznej terapii. Pozostaje leczenie objawowe. W obrazie klinicznym AD dominuje spektrum zaburzeń psychopatologicznych z dominacją upośledzenia funkcji poznawczych. Jednym z mniej omawianych objawów jest natomiast depresja. Jak podkreśla autor, ma ona charakter przewlekły, a jej pojawienie się już we wczesnej fazie choroby wiąże się z szybszą progresją AD. Leczenie farmakologiczne skierowane jest jak dotychczas jedynie na stłumienie objawów, a cały nacisk kładziony na poprawę opieki socjalnej, a także pomoc rodzinie i opiekunom.
W innym artykule mgr Adriana Małż i dr n. med. Przemysław Richter omawiają metody oceny dysfagii w ostrej fazie udaru mózgu. Pojawia się ona powszechnie u pacjentów już w pierwszych dniach po udarze i często jest przyczyną zachłystowego zapalenia płuc, stanowiąc poważną przeszkodę w procesie rehabilitacji i leczenia. Na każdym oddziale udarowym pracują wyszkoleni logopedzi pomagający nam wcześnie zdiagnozować dysfagię i zabezpieczyć chorego przed ewentualnymi zagrożeniami wynikającymi z jej występowania. Informacja o takim zaburzeniu u pacjenta powinna być umieszczana w rozpoznaniu kończącym leczenie szpitalne, tak by na dalszym etapie i leczenia, i rehabilitacji można było zapobiegać wynikającym z tego powikłaniom.
Z tematem dysfagii w ostrej fazie udaru mózgu koresponduje artykuł dr hab. n. med. Iwony Sarzyńskiej-Długosz i lek. Weroniki Bończak poświęcony ocenie zaburzeń chodu u pacjentów z chorobami układu neurologicznego. Badanie chodu stanowi zasadniczy punkt badania neurologicznego i często jest decydujący w postawieniu ostatecznej diagnozy. Artykuł zawiera podstawowe informacje pozwalające na właściwą ocenę zaburzeń chodu i stanowi cenne uzupełnienie naszej wiedzy na ten temat.
W „Neurologii po Dyplomie” nie może zabraknąć doniesień kazuistycznych. Tym razem dotyczą one zespołu kurczowo-fascykulacyjnego oraz trudności w ustaleniu rozpoznania u chorej z incydentami utrat przytomności.
Jesteśmy przekonani, że przygotowane i zaprezentowane tematy spotkają się z Państwa uznaniem. Lipiec jest miesiącem, w którym chętnie bierzemy urlopy – życzymy zatem Państwu słonecznej pogody i udanego wypoczynku.