Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Adam Stępień
Szanowni Państwo!
Po długim lecie i wakacyjnych urlopach powróciliśmy do naszej codziennej aktywności zawodowej i naukowej. Jesień zawsze jest okresem licznych konferencji i zjazdów, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych – w naszym kraju bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem z tego zakresu było 90-lecie Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Podczas spotkania na Zamku Królewskim mogliśmy poznać długą i bogatą historię tej organizacji, przybliżoną nam w referacie nestora polskiej neurologii prof. zw. dr. hab. Teofana M. Domżała. W czasie sesji naukowych natomiast wysłuchaliśmy referatów uwzględniających wkład krajowych ośrodków w rozwój neurologii światowej. Myślę, że wszyscy na długo zapamiętamy to uroczyste wydarzenie.
Międzynarodowe konferencje rozpoczął kongres European Committee for Treatment and Research in Multiple Sclerosis (ECTRIMS), który w tym roku odbył się w Mediolanie. Rzadko spotkania naukowe poświęcone jednej tematyce gromadzą taką liczbę słuchaczy jak sympozja poświęcone stwardnieniu rozsianemu (SM – sclerosis multiplex). O tej chorobie pisaliśmy niejednokrotnie na łamach „Neurologii po Dyplomie”. Spośród licznych nowości w tej dziedzinie moją uwagę zwróciło kilka informacji. Po pierwsze wraz z wprowadzeniem do terapii leków wysoko aktywnych zmianie uległ obraz kliniczny SM. Coraz częściej spotykamy pacjentów, u których wygasła aktywność rzutowa choroby, natomiast obserwowany jest powolny postęp niepełnosprawności ruchowej – znacznie wolniejszy niż po lekach o umiarkowanej skuteczności. Powstają zatem nowe cele terapeutyczne ukierunkowane na zahamowanie tej progresji i jednocześnie spowolnienie atrofii mózgu. Kolejnym ciekawym doniesieniem była obserwacja z badania zastosowania kladrybiny u chorych z izolowanym zespołem klinicznym. Okazuje się, że tak wczesne leczenie lekiem o wysokiej aktywności znacznie wydłuża okres do ustalenia rozpoznania zgodnie z kryteriami McDonalda. Wiele uwagi poświęcono nowym cząsteczkom, w tym inhibitorom kinazy tyrozynowej. Czekają one na rejestrację i zapewne staną się tematem poruszanym także na łamach naszego czasopisma. O obecnie dostępnych nowych farmaceutykach w programie terapeutycznym pisze obszernie w prezentowanym Państwu wydaniu dr hab. n. med. Mariola Świderek-Matysiak.
W aktualnym numerze podnosimy trudny temat neuralgii trójdzielnej. To jedna z najczęściej spotykanych chorób w naszej praktyce. Niestety, nie zawsze się udaje wyleczyć pacjenta i wielu z nich doświadcza silnych napadów bólu, mimo zastosowania licznych zalecanych leków. Ważna jest tu diagnostyka różnicowa, a badanie neuroobrazowe staje się warunkiem rozpoznania postaci idiopatycznej. Problem ten został obszernie omówiony przez autorki doniesienia – lek. Natalię Słupską i lek. Wiolettę Żukowicz.
Niezwykle aktualne są zagadnienia dotyczące powikłań neurologicznych po niedawnej epidemii COVID-19, które porusza w swoim artykule dr hab. n. med. Waldemar Brola. To ważny temat, a zatem nie powinien umknąć Państwa uwadze.
Życzę satysfakcji z lektury aktualnego wydania.