Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Adam Stępień
Szanowni Państwo!
Oddajemy w Państwa ręce kolejne wydanie „Neurologii po Dyplomie”, w którym jak zwykle postaraliśmy się o ciekawe artykuły dostarczające najnowszej wiedzy opartej na badaniach naukowych i publikacjach.
Tematem lipcowego numeru zostało grzybicze zakażenie ośrodkowego układu nerwowego. Na szczęście to rzadko spotykana jednostka chorobowa, chociaż z roku na rok rośnie liczba osób doświadczających tej infekcji. Dotyczy to także grupy pacjentów leczonych lekami immunosupresyjnymi i przeciwciałami monoklonalnymi. Wraz z rosnącym zagrożeniem infekcjami grzybiczymi poszerza się nasza wiedza o ich przyczynie, zmianie ulegają też poglądy na temat dostępnych metod postępowania. Twórcy artykułu pt. „Grzybicze zakażenia układu nerwowego. Kiedy szczególnie powinniśmy o nich pamiętać?” – zespół specjalistów z zakresu chorób zakaźnych, który tworzą prof. dr hab. n. med. Joanna Zajkowska, Mateusz Gawryluk, Daria Woroniecka, dr n. med. Adam Garkowski – niezwykle wnikliwie potraktowali ten temat.
W dalszej części numeru proponujemy Państwu artykuły poświęcone: zmianom demielinizacyjnym i naczyniowym („Zmiany demielinizacyjne i naczyniowe w rezonansie magnetycznym głowy. Różnicowanie i wpływ na postępowanie” autorstwa lek. Emilii Dąbrowskiej-Gołubienko i dr hab. n. med. Marioli Świderek-Matysiak, prof. UM), farmakoterapii w miastenii rzekomoporaźnej (artykuł dr. hab. n. med. Łukasza Rzepińskiego pt. „Personalizacja i pozycjonowanie leczenia modyfikującego przebieg miastenii rzekomoporaźnej w kontekście dostępnych możliwości terapeutycznych”), a także układowemu zapaleniu małych naczyń, które może powodować uszkodzenie układu nerwowego („Układowe zapalenie małych naczyń a objawy neurologiczne” pióra dr n. med. Anny Raczkiewicz). Zwieńczeniem są „Aktualności naukowe” omawiające najnowsze doniesienia ze świata, które zebrał lek. Bartłomiej Borawski. Moją uwagę zwróciły przede wszystkim informacje na temat skuteczności i długoterminowego bezpieczeństwa eptinezumabu wykorzystywanego w leczeniu przewlekłego klasterowego bólu głowy, a także ryzyka związanego ze wznowieniem stosowania doustnych leków przeciwzakrzepowych u chorych po krwotoku śródmózgowym (ICH – intracerebral hemorrhage). W pierwszym z nich wykazano skuteczność badanego leku – warto przy tym zaznaczyć, że nie odnotowano jej przy zastosowaniu innych przeciwciał monoklonalnych anty-CGRP. W drugim badaniu potwierdzono, że bezpośrednie doustne antykoagulanty skutecznie zapobiegają udarom niedokrwiennym mózgu u pacjentów z ICH z migotaniem przedsionków, niemniej znacznie zwiększają ryzyko nawrotu krwotoku śródmózgowego.
Mam nadzieję, że artykuły zebrane w niniejszym wydaniu „Neurologii po Dyplomie” będą dla Państwa zarówno interesujące, jak i pomocne w codziennej praktyce.
Życzymy udanej lektury.