Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Jarosław Kocięcki
Szanowni Państwo!
Oddajemy w Wasze ręce kwietniowy numer „Okulistyki po Dyplomie”, jak zawsze mając nadzieję, że przygotowane przez nas artykuły spotkają się z dużym zainteresowaniem i będą przydatne wszystkim, którym przyszło w ostatnim czasie zdawać egzaminy specjalizacyjne. Tym z Państwa, którzy mają je już za sobą, serdecznie gratuluję, za tych zaś, którym się nie udało, jak zawsze trzymam kciuki i wierzę, że poradzą sobie przy następnym podejściu, już za parę miesięcy.
W niniejszym numerze przygotowaliśmy dla Państwa wiosenny koktajl ciekawych artykułów o bardzo zróżnicowanej tematyce. Gorąco polecam uwadze dwie prace związane ze stosowaniem soczewek wewnątrzgałkowych: „Zastosowanie wieloogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych u dzieci” autorstwa lek. Anny Hitnarowicz, lek. Aleksandry Janochy i dr hab. n. med. Erity Filipek oraz „Soczewki wewnątrzgałkowe korygujące prezbiopię” pióra mgr Justyny Pawłowskiej. Pierwsza z nich porusza niezwykle ciekawe i ważne zagadnienie związane – jak wskazuje tytuł – z zastosowaniem wieloogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych u dzieci, natomiast druga dostarcza wielu istotnych informacji na temat korekcji prezbiopii właśnie soczewkami wewnątrzgałkowymi. Sądzę, że obydwa artykuły zainteresują zwłaszcza tych spośród Państwa, którzy na co dzień zajmują się chirurgią przedniego odcinka.
Z powyższymi tematami wiąże się kolejna praca traktująca o szczególnych wyzwaniach w zakresie keratoplastyki – mowa o artykule „Keratoplastyka – szczególne wyzwanie terapeutyczne” napisanym przez lek. Wiktorię Kubisiak i prof. dr. hab. n. med. Piotra Jurowskiego. Polecam go przede wszystkim tym, którzy interesują się przeszczepami rogówki oraz chirurgią refrakcyjną, ponieważ autorzy poruszają tu tak ważne zagadnienia jak uwarunkowania tkankowo-immunologiczne oka, mechanizmy regulujące odrzut przeszczepu rogówki, towarzysząca farmakoterapia i profilaktyka utrzymania przeszczepu rogówki.
Równie ciekawe teksty zostały poświęcone również innym zagadnieniom – diagnostyce i postępowaniu w przypadkach światłowstrętu mogącego mieć związek z różnymi schorzeniami oczu oraz chorobami neurologicznymi, a także stosowanymi lekami („Światłowstręt – diagnostyka i postępowanie” autorstwa dr n. med. Marty Pawlak i prof. dr hab. n. med. Anny Gotz-Więckowskiej), problematyce związanej z bezpieczeństwem i skutecznością wybranych opcji terapeutycznych wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem („Neowaskularna postać zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem – bezpieczeństwo i skuteczność wybranych opcji terapeutycznych” – autorem jest dr hab. n. med. Adam Wylęgała, FEBO, prof. ŚUM), a także problemom okulistycznym w przypadkach pemfigoidu pęcherzowego (na ten temat pisze dr Dominika Szkodny w artykule zatytułowanym właśnie: „Pemfigoid pęcherzowy i problemy okulistyczne”). Przedstawiamy również ciekawy przypadek kliniczny w tekście zatytułowanym: „Wyglądało niepokojąco, a okazało się niegroźnie, czyli przypadki dużych guzów powiek” autorstwa lek. Anny Banaś-Cebuli i lek. Marii Krówki-Rydzak oraz garść informacji dostarczonych przez lek. Grzegorza Rotuskiego („Aktualności naukowe”), na temat najnowszych badań w dziedzinie okulistyki.
Szanowni Państwo, przypominam, że niedługo, bo już 25-26 kwietnia br., odbędzie się w trybie online I kurs Akademii po Dyplomie – Okulistyka. Jest to znakomita okazja do pogłębienia wiedzy oraz wymiany doświadczeń w zakresie okulistyki, tym bardziej że do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy najlepszych polskich ekspertów. A to nie koniec ciekawych wydarzeń w ramach naszej specjalizacji, bo oto mamy kolejny i bardzo duży – 55. Zjazd Okulistów Polskich w Lublinie, który będzie miał miejsce w dniach 13-15 czerwca. Jestem przekonany, że poruszana tu niezwykle interesująca tematyka oraz szeroki wachlarz ciekawych kursów spowodują, że wielu naszych Czytelników weźmie w nim udział, do czego serdecznie zachęcam.