Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Jarosław Kocięcki
Szanowni Państwo!
Bieżący numer „Okulistyki po Dyplomie” postanowiliśmy nieco bardziej zróżnicować tematycznie, starając się tak dobrać teksty, by zainteresowały zarówno tych z Państwa, którzy w swej pracy opierają się głównie na terapii zachowawczej, jak i tych, którzy przynajmniej część swego dnia pracy spędzają przy stole operacyjnym. Myślę jednak, że niektóre zagadnienia zainteresują wszystkich bez wyjątku, ponieważ – przynajmniej okresowo – mamy z nimi do czynienia wszyscy, niezależnie od miejsca pracy. Bez wątpienia dotyczy to takich sytuacji jak agresywne zachowanie trafiającego do nas pacjenta, który na dodatek znajduje się w stanie upojenia alkoholowego (jak postępować w takich sytuacjach, radzi adw. Anna Popławska w artykule zatytułowanym „Agresywny pacjent pod wpływem alkoholu z urazem oka. Czy można odmówić leczenia?”), choć czasami wyzwaniem mogą się okazać powikłania okulistyczne będące niepożądanym następstwem zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, zwłaszcza wykonanych przez „specjalistów” niebędących lekarzami okulistami lub – co gorsza – osoby nawet niemające wykształcenia medycznego (swoim bogatym doświadczeniem przekładającym się na cenną wiedzę dzielą się na ten temat dr n. med. Paulina Siastała, dr n. med. Krzysztof Lang i dr n. med. Paweł Siastała w artykule zatytułowanym „Okulistyczne powikłania po iniekcyjnych zabiegach medycyny estetycznej i blefaroplastyce”), a nawet wpływ diety na narząd wzroku (skarbnicą wiedzy jest tu dr Joanna Michalina Jurek, PhD i jej praca pt. „Wpływ diety na narząd wzroku”).
Oczywiście to nie wszystko. W kolejnych artykułach poruszymy jeszcze inne kwestie, a wśród nich zaburzenia aktywności niewidomych i niedowidzących dzieci, u których ta niepełnosprawność może się przełożyć na dalszy ich rozwój (ten temat poruszyła dr n. med. Izabella Kucharczyk w tekście „Funkcjonowanie psychomotoryczne dzieci z niepełnosprawnością wzroku. Część 1” – jak można się domyślić, kontynuacja tego zagadnienia będzie miała miejsce w kolejnym numerze „Okulistyki po Dyplomie”). Omówimy też leki pierwszego rzutu w leczeniu jaskry (o tym pisze lek. Dominik Śliwiak w artykule pt. „Jaskra z otwartym kątem przesączania oraz nadciśnienie oczne, czyli o roli analogów prostaglandyny”), a także odpowiemy na pytanie, czy i w jaki sposób można uniezależnić się od okularów (wiedzą na ten temat podzielił się dr n. med. Adam Cywiński w artykule zatytułowanym „Wewnątrzgałkowe soczewki o budowie trójogniskowej – szansa na niezależność od okularów”).
Na zakończenie zapoznamy Państwa z garścią informacji zebranych w dziale „Aktualności naukowe” prowadzonym przez lek. Grzegorza Rotuskiego. W tym numerze będzie o nowych perspektywach w terapii infestacji nużeńcem, kontrowersjach wokół wpływu marihuany na ciśnienie wewnątrzgałkowe, a ponadto zastanowimy się, czy możliwe jest leczenie ostrego zapalenia błony naczyniowej bez pomocy glikokortykosteroidów.
Jestem przekonany, że przygotowany przez nas zestaw tematów i poświęconych im artykułów spotka się z dużym zainteresowaniem naszych Czytelników. Zapraszam do lektury.
Z poważaniem,