ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Jarosław Kocięcki
Szanowni Państwo!
Kontynuując nasze rozważania związane z trudnymi i problematycznymi przypadkami, z którymi chyba każdy z nas ma do czynienia w swej praktyce zawodowej, postanowiliśmy również bieżący numer „Okulistyki po Dyplomie” zróżnicować tematycznie, starając się podkreślić walory praktyczne, przydatne każdemu z nas w codziennej pracy.
Tematem, którym chciałbym tym razem szczególnie zainteresować naszych Czytelników, są zapalenia w obrębie narządu wzroku wywołane przez wirusa opryszczki pospolitej (HSV – Herpes simplex virus). Jak wiadomo, pierwotne zakażenie HSV może przyjąć różnorodną postać kliniczną i dotyczyć zarówno skóry powieki, jak i spojówki lub rogówki. Z dużym przekonaniem namawiam Państwa do lektury artykułu „Wirus opryszczki pospolitej w praktyce okulisty”, którego autorzy – lek. Joanna Kośny i prof. dr hab. n. med. Piotr Jurowski – potraktowali temat niezwykle szeroko i wnikliwie. Nie tylko zaprezentowali poszczególne formy zapalenia, lecz także omówili metody terapii, a co ważne, bogato zilustrowali problem, co dodatkowo podnosi wartość przekazu.
Stosunkowo często poruszamy na łamach naszego pisma zagadnienia tzw. okulistyki dziecięcej – nie zabraknie ich również w październikowym numerze. Chcielibyśmy zainteresować Państwa dwoma artykułami: „Stożek rogówki u dzieci. Diagnostyka i leczenie” autorstwa lek. Anety Jerzak i dr hab. n. med. Erity Filipek oraz „Urazy oka u dzieci. Od pierwszej pomocy po pomoc specjalisty” dr n. med. Katarzyny Lewickiej. Warto zwrócić uwagę na prezentowane w drugim doniesieniu metody diagnostyczne i dalsze postępowanie, które często się okazuje kluczowe, zwłaszcza w szczególnie ciężkich lub wręcz podejrzanych przypadkach, jak to ma miejsce np. w zespole potrząsanego dziecka (SBS – shaken baby syndrome).
Oczywiście to nie wszystko – kolejne artykuły to kolejne ciekawe tematy. „Rolę optometrysty w kwalifikowaniu pacjentów do programów lekowych dotyczących wAMD i DME” opisała mgr Weronika Leszczyńska, mgr farm. Marcin M. Granat zaś poruszył problematykę „Podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego w następstwie farmakoterapii jako problemu okulistycznego”. Z kolei „Stres i zaburzenia konwergencji” to temat podjęty przez lek. Ewelinę Trojacką i dr hab. n. med. Justynę Izdebską. Na naszych łamach znajdą Państwo także artykuł „Suplementacja mikroelementów w chorobach okulistycznych o podłożu neurologicznym” autorstwa dr Joanny Michaliny Jurek z Institut d’Investigació Sanitaria Pere Virgili (IISPV) w Tarragonie, a także adw. Anny Popławskiej z Kancelarii Adwokackiej w Łodzi, która jako prawniczka udzieli wiarygodnej odpowiedzi na pytanie (nurtujące zapewne wszystkich medyków, bez względu na specjalizację) zadane w tytule artykułu: „Czy pacjent ma prawo nagrywać przebieg wizyty lekarskiej?”. Nie zabraknie ponadto garści aktualności naukowych dostarczonych przez lek. Grzegorza Rotuskiego w „Najnowszych badaniach”.
Pozostaje mi tylko życzyć przyjemnej lektury, mając nadzieję, że bieżący numer „Okulistyki po Dyplomie” spełni Państwa oczekiwania.