ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Piotr Gałecki
Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy!
Zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży, zwłaszcza lekooporne, stanowią istotne wyzwanie w psychiatrii wieku rozwojowego. Z tego powodu tematem przewodnim czerwcowego numeru „Psychiatrii po Dyplomie” jest znakomity artykuł dr Aleksandry Lewandowskiej przedstawiający to zagadnienie. Autorka poddaje analizie problem lekooporności, opierając się na dostępnych wynikach badań ukierunkowanych. Wspomniany artykuł stanowi kompendium informacji o stosowanych obecnie metodach leczenia zaburzeń lekoopornych wśród młodych pacjentów, które z pewnością okażą się przydatne w praktyce klinicznej.
W „Psychiatrii po Dyplomie” spotkają się Państwo również z wieloma innymi interesującymi publikacjami. Prof. Janusz Heitzman arcyciekawie opisuje możliwości psychoterapeutyczne w przypadku zaburzeń po traumie. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wielu pacjentów odwiedzających gabinety psychiatryczne boryka się z szeroko pojętymi zaburzeniami powstałymi w wyniku traumatycznych doświadczeń. W tej sytuacji często wspieramy ich zarówno farmakologicznie, jak i psychoterapeutycznie – ważne jest jednak to, aby w sposób adekwatny i zindywidualizowany dobierać metody z tego zakresu, co Pan Profesor podkreśla w swoim opracowaniu.
Dr hab. Sławomir Murawiec i prof. Piotr Tryjanowski oczami praktyków spoglądają na zagadnienia z kręgu psychoterapii, a dokładniej – ornitologii terapeutycznej. W swojej pracy opisują wpływ kontaktu z naturą (ze szczególnym uwzględnieniem obserwacji ptaków) na zdrowie psychiczne człowieka. Warto podkreślić, że społeczne zapotrzebowanie w tym zakresie z wyjątkową mocą ujawniło się w dobie pandemii, znajdując wyraz także w licznych publikacjach naukowych.
W dziedzinie farmakoterapii dr Alicja Zakrzewska-Sito i dr Julita Kuczyńska opisują możliwości związane ze stosowaniem brekspiprazolu – leku przeciwpsychotycznego III generacji. Szczegółowo prezentują zarówno mechanizm jego działania, potencjalne skutki uboczne, jak i aktualne wskazania oraz perspektywy badań dotyczących tego leku.
Jeśli chodzi o praktykę kliniczną, zachęcam Państwa również do zapoznania się z opisem przypadku, w którym poruszono problem diagnostyki współchorobowości u osoby niebinarnej (lek. Nazar Gazołyszyn i dr Katarzyna Pragnący).
Jak w każdym numerze, polecam nasze stałe działy: Pozytywne zdziwienie w psychiatrii (lek. Jan Puchowski pisze o znaczeniu czynników żywieniowych w zapobieganiu i leczeniu depresji), Pytania i odpowiedzi (prof. Zbigniew Lew-Starowicz przedstawia zagadnienie kompulsywnych zaburzeń zachowań seksualnych) oraz Per aspera ad astra (studenci pod kierunkiem lek. Katarzyny Sitkowskiej omawiają problem parafrenii).
W psychiatrii tematów do rozważań i publikacji z pewnością nam nie zabraknie. Człowiek to istota pragnąca wiedzy, a gdy jest ona dostarczana w wartościowej, ciekawej i przystępnej formie, należy z entuzjazmem i zaangażowaniem ją pogłębiać oraz dzielić się nią w praktyce. Jestem pełen wiary i nadziei, że zarówno bieżący, jak i każdy kolejny numer naszego branżowego czasopisma będzie dla Państwa cennym vademecum, zamkniętym w kilkudziesięciu stronach, analizującym istotne problemy, z którymi codziennie można spotkać się bezpośrednio podczas kontaktów z pacjentami.