BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź > 

webinar

Uzależnienie od alkoholu i lęk w dobie pandemii COVID-19 – najważniejsze aspekty praktyki klinicznej

  • 08/06/2020
  • 60 min.
  • Accord logo2
Obejrzyj nagranie
ZALOGUJ SIĘ
lub

Załóż konto wypełniając poniższy formularz

Administratorem danych osobowych (ADO) jest Medical Tribune Polska Sp. z o.o. Każda z powyższych zgód może być odwołana w dowolnym momencie. Więcej informacji o administratorze i sposobie przetwarzania danych zawartych jest w naszej Polityce Prywatności. W razie pytań, jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem e-mail: kontakt@podyplomie.pl lub telefonem: 801 044 415

Wojnar marcin ww023 x1
prof. dr hab. n. med. Marcin Wojnar

Dziekan Wydziału Lekarskiego oraz Kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrycznej WUM. Profesor wizytujący (Adjunct Professor) w Katedrze Psychiatrii Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor, USA. Założyciel i wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Uzależnieniami oraz wiceprezydent Europejskiego Towarzystwa Badań Biomedycznych nad Alkoholizmem. Od początku pracy zawodowej interesuje się patogenezą i przebiegiem uzależnień.

Poruszane tematy
Obecna sytuacja epidemiologiczna istotnie wpłynęła na jakość życia wielu pacjentów. Odseparowała większą część społeczeństwa od bliskich i znajomych osób, zmusiła do pracy zdalnej, a niektórych pozbawiła nawet możliwości zarabiania. Wielu chorych musi się zmagać z trudami adaptacji do nowej rzeczywistości, dużym obciążeniem psychicznym oraz niepewnością o przyszłość.

Izolacja społeczna i samotność mogą sprzyjać rozwojowi lub powrotom do nałogów. Podczas webinarium „Uzależnienie od alkoholu i lęk w dobie pandemii COVID-19 – najważniejsze aspekty praktyki klinicznej” prowadzonego przez znakomitego eksperta specjalizującego się w zagadnieniach związanych z leczeniem alkoholizmu – prof. Marcina Wojnara porozmawiamy o problemach związanych z piciem alkoholu i rodzajach pomocy, które możemy zaproponować pacjentom. Omówimy klasyfikację stanów związanych z piciem alkoholu, różnicowanie między poszczególnymi stanami klinicznymi oraz ich związek z innymi zaburzeniami, takimi jak depresja czy zaburzenia lękowe, w tym zespół lęku uogólnionego (GAD). Przedstawimy również rekomendacje dotyczące metod terapeutycznych, obejmujących m.in. zastosowanie naltreksonu i pregabaliny, bezpieczeństwo oraz skuteczność omawianych form terapii.

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu oraz zadawania nurtujących Państwa pytań.

Agenda:

• Picie szkodliwe, nadużywanie alkoholu, uzależnienie od alkoholu – czym się charakteryzują i różnią poszczególne stany kliniczne.
• Częstość występowania zespołu lęku uogólnionego (GAD) w czasach pandemii. Czy można zaobserwować związek z większą częstością sięgania po alkohol?
• Podwójne rozpoznanie – depresja, lęk oraz nadużywanie lub uzależnienie od alkoholu.
• Naltrekson – czy może pomóc w przypadku picia szkodliwego i nadużywania alkoholu?
• Farmakoterapia mająca zastosowanie podczas psychoterapii pacjentów uzależnionych od alkoholu.
• Rekomendacje i zalecenia dotyczące leczenia zaburzeń lękowych.
• Rola pregabaliny w leczeniu GAD (działanie zarówno na objawy somatyczne, jak i psychologiczne lęku).
DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA
OBSERWUJ NAS NA