Webinaria

Loga2

dr hab. n. zdr. Monika Talarowska prof. UŁ

 • 01.06.2020
 • 20:00
 • 30 min.
zapisz się

Szanowni Państwo,

walcząc z koronawirusem jesteście bezpośrednio narażeni nie tylko na utratę zdrowia i życia, ale także na stale towarzyszący stres, hejt i społeczne wykluczenie, prawdopodobnie towarzyszy Wam lęk o siebie i Waszych bliskich. Praca lekarza w dobie epidemii przypomina pracę służb mundurowych. Policjanci, strażacy i żołnierze, jeszcze przed wstąpieniem do służb przechodzą weryfikację predyspozycji psychologicznych, a potem mogą liczyć na stałe wsparcie specjalistów. Lekarze, nie tylko Ci z pierwszej linii frontu, nie tylko sami potrzebują takiego wsparcia, ale muszą zapewnić je także swoim pacjentom.
W ramach działań wspierających lekarzy w walce z SARS-CoV-2, zaplanowaliśmy codzienne wieczorne spotkania z psychologiem. Przez 30 dni, o stałej porze, psychologowie i psychoterapeuci będą poruszać najważniejsze zagadnienia związane z psychologicznymi aspektami epidemii.
W krótkich wykładach wygłoszonych w czasie rzeczywistym omówią najważniejsze zagadnienia, a następnie odpowiedzą na pytania uczestników. Ta interaktywna formuła zapewni bezpośredni kontakt wykładowcy ze słuchaczem, pozwoli rozwiewać bieżące wątpliwości i da możliwość uzyskania odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.


Zapraszamy!

- - -

Nie wiesz jak się zalogować do transmisji ?
Odpowiedzi na to, jak i inne pytania znajdziesz na stronie FAQ >

Web

prof. dr hab. n. med. Jerzy Samochowiec, dr hab. n. med. Marcin Siwek

 • 03.06.2020
 • 18:30
 • 60 min.
zapisz się
Samowolne przerywanie leczenia, pomijanie poszczególnych dawek leków jest niestety bardzo częstym zjawiskiem wśród pacjentów ze schizofrenią.
Może mieć to bardzo negatywne skutki wiążące się z wysokim ryzykiem nawrotu objawów choroby i w konsekwencji koniecznością hospitalizacji, czego zwłaszcza w obecnych czasach pandemii jak najbardziej należałoby unikać.
Leki przeciwpsychotyczne w iniekcjach o przedłużonym działaniu stanowią jedną z najefektywniejszych strategii przeciwdziałania nawrotom w schizofrenii.
Dlaczego tylko ok 4% pacjentów ze schizofrenią w Polsce korzysta z tej opcji terapeutycznej?

Logo1

dr n. med. Hanna Czajka, dr Tomasz Sobierajski

 • 04.06.2020
 • 18:30
 • 60 min.
zapisz się
Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na jakość życia pacjentów, potęgując uczucie niepokoju. To, w jaki sposób dany pacjent zareaguje na wybuch i przebieg pandemii, nie jest kwestią wyłącznie osobistych predyspozycji, ale również uwarunkowań społecznych. Sytuacja zagrożenia, z jaką mamy aktualnie do czynienia, może znacząco wpłynąć na dalsze postępowanie i podejmowane decyzje, także te dotyczące profilaktyki chorób zakaźnych.
Czy obecna sytuacja epidemiologiczna wpłynie na wyszczepialność przeciwko chorobom, którym jesteśmy w stanie zapobiegać, w tym przeciwko grypie? Czy epidemia jest okazją do budowania zaufania społecznego do szczepień i kształtowania postaw prozdrowotnych?

Podczas spotkania omówimy aktualne dane dotyczące ilości wykonanych szczepień ochronnych przeciwko grypie oraz innym chorobom zakaźnym. Odpowiemy na pytanie, jak na tle innych państw wypada Polska. Przyjrzymy się również mechanizmom zachowań pacjentów, które mogą warunkować podejmowane decyzje dotyczące stosowania szczepień ochronnych.

Agenda:

• Aktualna epidemiologia chorób zakaźnych w Polsce i na świecie
• Statystyki dotyczące ilości wykonywanych zalecanych szczepień ochronnych, w tym przeciwko grypie
• Zachorowalność na grypę w Polsce w ostatnich latach oraz częstość występowania powikłań
• Mechanizmy zachowań pacjentów, które warunkują podejmowanie decyzji dotyczących stosowania szczepień ochronnych
• Ruchy antyszczepionkowe i ich wpływ na społeczeństwo w czasie pandemii i po jej zakończeniu
• Wpływ pandemii na zaufanie i szacunek dla lekarzy wśród chorych

Zapraszamy do udziału w spotkaniu i zadawania pytań!

Pk8

dr hab. n. med. Dorota Waśko-Czopnik, dr hab. n. med. Jarosław Drobnik

 • 09.06.2020
 • 18:30
 • 60 min.
zapisz się
Zapraszamy do udziału w webinarium  „GERD, dyspepsja – pułapki w dobie teleporad – na co zwrócić szczególną uwagę?”, które poprowadzi dr hab. n. med. Dorota Waśko-Czopnik wraz dr hab. n. med. Jarosławem Drobnikiem, prof. PMWSZ.

W trakcie tego wydarzenia dowiedzą się Państwo:
•    Jak postępować z pacjentem z GERD, dyspepsją w dobie teleporad?
•    Jakie pułapki diagnostyczne czekają lekarza w rozmowie telefonicznej?
•    Kiedy odesłać pacjenta do gastroenterologa?

Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedź w trakcie tego spotkania. Będzie możliwość zadania również nurtujących Państwa pytań.

Archiwum

Teva6

dr n. med. Beata Pawlus

 • 28.05.2020
 • 60 min.
zobacz nagranie

Pielęgnację jamy ustnej dziecka należy rozpocząć już w okresie noworodkowym. Choć to prawda oczywista, to znaczna grupa rodziców nie przestrzega zaleceń i nie identyfikuje się z tą potrzebą. Webinarium będzie krótkim resume rzetelnej wiedzy, oddzieleniem faktów od mitów oraz źródłem argumentów, którymi można przekonać rodziców do właściwych zachowań. Podam te klika wypracowanych sposobów radzenia sobie z ich przekonaniami, głęboko zakorzenionymi, ale nie popartymi wiedzą naukową i doświadczeniem lekarzy.

Agenda
• Wpływ sposobu karmienia na rozwój zgryzu i uzębienia (karmienie piersią, wprowadzanie nierozdrobnionych pokarmów stałych łyżką, dokarmianie w nocy, dopajanie)
• Sprawdzone sposoby oczyszczania jamy ustnej jako profilaktyka zakażeń grzybiczych i próchnicy
• Pleśniawki – na co uczulić rodziców (objawy, nietypowe lub trudno dostępne lokalizacje, antybiotykoterapia, drogi szerzenia się zakażenia, np. zainfekowana pierś, oblizywanie smoczka, sztućców itd.)
• Leczenie infekcji grzybiczych jamy ustnej w przypadku rozprzestrzenienia się zakażenia na gardło, krtań, tchawicę, oskrzela
• Grupy szczególnego ryzyka infekcji grzybiczych – które to są i jak postępować

Loga belka merck

prof. Adam Stępień

 • 26.05.2020
 • 60 min.
zobacz nagranie

- Jak rozpoczynać terapię stwardnienia rozsianego w dobie pandemii
- Zasady kontynuowania terapii, planowania wizyt kontrolnych i nadzoru nad pacjentami w stabilnej fazie choroby, również tymi włączonymi do programów lekowych
- Leczenie wpływające na naturalny przebieg choroby – czy wymaga modyfikacji u chorych zakażonych wirusem SARS-CoV-2? Co z pacjentami bez aktywnego zakażenia?
- Postępowanie w przypadku zaostrzeń
- Limfopenia w przebiegu leczenia SM – co dalej?
- Nadzór nad pacjentami z chorobami współistniejącymi ze stwardnieniem rozsianym (chorobami sercowo-naczyniowymi, cukrzycą, POChP, innymi chorobami autoimmunologicznymi


Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarium „Łączenie leków psychotropowych z innymi lekami – wskazówki praktyczne”, które poprowadzą prof. dr hab. n. med. Paweł Mierzejewski i dr n. med. Iwona Patejuk-Mazurek


W obecnej sytuacji epidemicznej można liczyć się ze wzrostem ilości pacjentów, którzy będą trafiać do lekarzy POZ z powodu zaburzeń depresyjnych, lękowych czy zaburzeń snu, chorując już na inne choroby somatyczne, np. nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Zapewne nie wszyscy z nich będą chcieli odwiedzić gabinet psychiatry, pomimo, że będą funkcjonować gorzej, jak do tej pory. Może się zdarzyć, że pogorszenie stanu psychicznego będzie negatywnie wpływać na przebieg stabilnej dotychczas choroby somatycznej, wywołując dodatkowo niepokój. A z drugiej strony, pacjenci leczeni do tej pory przez psychiatrów z powodu chorób psychicznych – również zapadają na choroby somatyczne i przyjmują leki na te schorzenia.


Celem tego spotkania będzie przekazanie informacji praktycznych na temat łączenia leków psychotropowych z innymi lekami. Przybliżone zostaną możliwe interakcje leków przeciwpsychotycznych i przeciwdepresyjnych oraz normotymicznych z najczęściej stosowanymi grupami leków internistycznych. Spotkanie rozpocznie się krótkim wstępem teoretycznym, dotyczącym zagadnienia interakcji farmakologicznych.


Podczas spotkania – będzie możliwość zadawania pytań dotyczących tego tematu.

- - -

Nie wiesz jak się zalogować do transmisji ?
Odpowiedzi na to, jak i inne pytania znajdziesz na stronie FAQ >

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA
OBSERWUJ NAS NA