PSYCHIATRIA BEZ GRANIC

Częściowi agoniści: nowa era w leczeniu zaburzeń afektywnych

  • 22/04/2025
  • 18:30
  • 60 min.
  • Gedeon logo
Aby wziąć udział w wydarzeniu
ZALOGUJ SIĘ
lub

Załóż konto wypełniając poniższy formularz

Administratorem danych osobowych (ADO) jest Medical Tribune Polska Sp. z o.o. Każda z powyższych zgód może być odwołana w dowolnym momencie. Więcej informacji o administratorze i sposobie przetwarzania danych zawartych jest w naszej Polityce Prywatności. W razie pytań, jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem e-mail: kontakt@podyplomie.pl lub telefonem: 801 044 415

Pbg prel
prof. dr hab. n. med. Piotr Gałecki, prof. dr hab. n. med. Dominika Dudek, dr Roger S. McIntyre

prof. dr hab. n. med. Piotr Gałecki

kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii, Przewodniczący Rady ds. Zdrowia Psychicznego, wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, specjalista psychiatra, specjalista seksuolog, nauczyciel akademicki i praktyk. Autor i współautor ponad 350 publikacji, m.in. łączących zagadnienia psychiatrii i psychologii. Jest również autorem publikacji z tzw. pogranicza prawa i psychiatrii. W pracy klinicznej oraz badawczej dąży do poznania biologicznych uwarunkowań chorób psychicznych, głównie zaburzeń depresyjnych. Twórca „neurorozwojowej teorii depresji”, integrującej dotychczasowe podejścia w rozumieniu etiologii tej choroby.

prof. dr hab. n. med. Dominika Dudek
Katedra Psychiatrii, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum

 dr Roger S. McIntyre
Profesor psychiatrii i farmakologii na Uniwersytecie w Toronto.
Dr McIntyre został nazwany przez Clarivate Analytics w latach 2014 -2023 jednym z „Najbardziej wpływowych umysłów naukowych na świecie”. Wyróżnienie to przyznawane jest za opublikowanie największej liczby artykułów, które plasują się wśród najczęściej cytowanych przez badaczy na całym świecie. Jest autorem/współautorem ponad 1000 artykułów/rękopisów. Redagował i/lub współredagował kilka podręczników na temat zaburzeń nastroju.
Dr McIntyre bierze udział w wielu przedsięwzięciach badawczych, których głównym celem jest scharakteryzowanie fenomenologii, neurobiologii i nowych terapii zaburzeń nastroju. Do jego szczególnych zainteresowań należy identyfikacja innowacyjnych, szybko działających psychotropowych metod leczenia zaburzeń nastroju. Badania dr McIntyre'a dotyczą również badań zdrowia publicznego i wdrażania na poziomie populacji.
Dr McIntyre jest szeroko zaangażowany w edukację medyczną. Jest cenionym mówcą na spotkaniach krajowych i międzynarodowych.

Poruszane tematy

Pod pojęciem zaburzeń afektywnych kryje się szeroki wachlarz zaburzeń psychicznych, których głównym objawem są zmiany nastroju oscylujące wokół skrajności - od znacznego obniżenia do podwyższenia. Mogą przyjmować one postać zaburzeń o "jednokierunkowym", jednobiegunowym przebiegu bądź postaci mieszanych, gdzie pacjent doświadcza obu skrajności nastrojów. Biegunowość, częstotliwość oraz występowanie dodatkowych objawów składają się na ostateczny obraz choroby afektywnej. W zależności od prezentowanych przez pacjentów objawów, niezbędne jest ustalenie terapii o jak najwyższym profilu skuteczności. Jakimi możliwościami farmakologicznymi dysponujemy w leczeniu zaburzeń afektywnych? Jaki jest profil pacjenta, u którego zastosowanie częściowych agonistów w leczeniu zaburzeń nastroju będzie dobrym rozwiązaniem?
Na te i wiele innych pytań odpowie w webinarze prof. Piotr Gałecki wraz z zaproszonymi specjalistami: prof. Rogerem McIntyre oraz prof. Dominiką Dudek.

Agenda:

- epidemiologia zaburzeń afektywnych,
- postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne w zaburzeniach nastroju, z szczególnym uwzględnieniem depresji nawracającej i choroby afektywnej dwubiegunowej,
- możliwości terapeutyczne i ocena skuteczności częściowych agonistów dopaminy w zaburzeniach afektywnych,
- rola badań genetycznych w doborze farmakoterapii u pacjentów z zaburzeniami afektywnymi - perspektywy na przyszłość,
- zaburzenia funkcji poznawczych w przebiegu depresji.
DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA
OBSERWUJ NAS NA