ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Fizyk medyczny specjalistą fizyki medycznej, czyli powrót specjalizacji w zawodach okołomedycznych
Osoby, które robiły specjalizację w zawodzie innym niż medyczny i zakończyły ją po 1 lipca 2016 roku, nie mogły przystąpić do egzaminów. Będzie to znów możliwe od 1 marca br.
Sejmowa Komisja Zdrowia poparła przyjęcie rządowego projektu ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w zawodach okołomedycznych, mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Ustawa ma wejść w życie 1 marca br. Na jej przyjęciu zyskają „zawieszeni” specjaliści, którzy robili specjalizację w zawodzie innym niż medyczny i zakończyli ją po 1 lipca 2016 roku. Przyjęty projekt był dotychczas uregulowany w rozporządzeniu ministra zdrowia, które przestało obowiązywać w połowie ub.r.
W istocie jest to przeniesienie przepisów, które dotąd były w rozporządzeniu do ustawy, lecz przestały obowiązywać. Od 1 lipca ub.r. takie osoby mimo skończonych kursów nie miały możliwości uzyskania tytułu specjalisty. Dotyczy to wszystkich innych zawodów oprócz lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych i farmaceutów. Tak więc odnosi się to do osób rozpoczynających szkolenie specjalizacyjne w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia – łącznie w 15 obszarach (epidemiologia, fizyka medyczna, inżynieria medyczna, neurologopedia, promocja zdrowia i edukacja zdrowotna, psychologia kliniczna, zdrowie publiczne, zdrowie środowiskowe, mikrobiologia, toksykologia, przemysł farmaceutyczny, radiofarmacja, surdologopedia, psychoseksuologia, embriologia kliniczna).
– Jeżeli uzyskiwaniu tytułu specjalisty w zawodach okołomedycznych będzie towarzyszyło certyfikowanie i podnoszenie kompetencji, należy mieć nadzieję, że poprawi to współpracę lekarzy i lekarzy dentystów z przedstawicielami zawodów okołomedycznych oraz pozytywnie wpłynie na sposób diagnozowania i terapię pacjentów – ocenia w rozmowie z podyplomie.pl Joanna Barczykowska-Tchórzewska, rzecznik Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi.
Od marca br. tytuł specjalisty będzie można uzyskać po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego albo po uznaniu dotychczasowego dorobku naukowego lub zawodowego za równoważny ze zrealizowaniem programu specjalizacji oraz po zdaniu Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w danej dziedzinie (PESoz), np. psycholog po ukończeniu szkolenia i zdaniu PESoz będzie mógł zostać specjalistą w dziedzinie psychologii klinicznej, logopeda – specjalistą w dziedzinie neurologopedii, a fizyk medyczny – specjalistą w dziedzinie fizyki medycznej.