ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Poradnie przyszpitalne mijają się z celem
Brak odpowiedniej liczby lekarzy i niskie wyceny świadczeń powodują, że poradnie specjalistyczne działające w ramach sieci szpitali nie spełniają swojego zadania.
W ocenie dr. Jerzego Gryglewicza z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, ten obszar działalności szpitali nie będzie dalej odgrywał kluczowej roli.
– Sceptycznie podchodzę do funkcjonowania poradni przyszpitalnych. Szpitale mimo wszystko będą się koncentrować na udzielaniu świadczeń w zakresie lecznictwa szpitalnego, a nie aktywizować się w poradniach przyszpitalnych – mówi w rozmowie z podyplomie.pl.
Wyjaśnia też dlaczego. Jest to spowodowane m.in. zbyt niską wyceną świadczeń i brakiem kadry medycznej.
– Do realizowania świadczeń w poradniach przyszpitalnych, które są bardzo nisko wycenione, potrzebne są odpowiednie zasoby kadry medycznej. Wielu lekarzy poza pracą w szpitalach wybiera pracę w gabinetach prywatnych, a nie w poradniach – kontynuuje dr Jerzy Gryglewicz.
Dodaje, że regulacje dotyczące funkcjonowania specjalistycznych poradni przyszpitalnych będą wymagały korekty ze strony Ministerstwa Zdrowia. Według zapowiedzi Łukasza Szumowskiego resort zdrowia pracuje nad zmianami. Szczegóły będą znane w połowie br.