ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Szpital moim domem – za żadne skarby!
Największy minus zawodu? Spędzanie życia w pracy.
Prawie dwie trzecie badanych pozytywnie oceniło swoją pracę, ale to lekarze dentyści są bardziej zadowoleni niż ich koledzy innych specjalności. Wśród dentystów 12 proc. jest bardzo zadowolonych z wykonywanej pracy, a wśród innych lekarzy – 10 proc. Niezadowolonych dentystów jest 10 proc. wobec 15 proc. innych specjalności.
Źródłem największej satysfakcji wszystkich lekarzy są efekty ich pracy – bardzo zadowolonych jest 71 proc. lekarzy i 82 proc. dentystów.
Jak pokazało badanie, z agresją słowną w ciągu roku poprzedzającego badanie spotkało się 59 proc. lekarzy, 2 proc. doświadczyło agresji fizycznej. Wśród dentystów było to odpowiednio 38 i 0,2 proc. W rezultacie poczucie bezpieczeństwa w kontakcie z pacjentem wysoko ocenia 45 proc. lekarzy i 53 proc. dentystów.
Największe różnice między pracą lekarzy i dentystów wiążą się z jej warunkami, takimi jak organizacja, poczucie niezależności. Większość lekarzy ocenia je negatywnie – 41 proc. lekarzy i tylko 17 proc. dentystów. Zadowolonych z warunków pracy jest 30 proc. lekarzy i 65 proc. dentystów.
Co do finansów – 38 proc. lekarzy jest bardzo zadowolonych z dochodów, a 35 proc. – bardzo niezadowolonych. W grupie dentystów 35 proc. jest bardzo zadowolonych z dochodów, a 27 proc. bardzo niezadowolonych.
W odczuciu zainteresowanych największym minusem tego zawodu jest wpływ pracy na życie prywatne i rodzinne – niezadowolonych z takich powiązań jest 45 proc. lekarzy i 30 proc. dentystów (zadowolonych 31 proc. lekarzy i 42 proc. dentystów).
– To, że ponad trzy czwarte lekarzy źle oceniało całkowity czas pracy, w tym dwóch na pięciu wyraziło się skrajnie negatywnie, można interpretować jako wyraz silnego niezadowolenia środowiska – podsumowują autorzy raportu.
Lekarze są niezadowoleni, że sprawy zawodowe zajmują im tak wiele godzin i wykradają czas, który powinien być przeznaczony dla najbliższych.
Badanie przeprowadzono między 13 kwietnia a 6 maja br. Wzięło w nim udział 3290 osób.