Waga odpowiedzialności, czyli ile od nowego roku spadnie na barki stażysty
Przywrócenie stażu podyplomowego to bardzo dobry krok w kierunku lepszego kształcenia lekarzy – uważają studenci kierunku lekarskiego. Nie kryją jednak obaw: wciąż nie uregulowano, jak dużą kontrolą będą objęci przez opiekunów stażu.
7 grudnia br. prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw, która przywraca m.in. staż podyplomowy.
Jak powiedział w rozmowie z podyplomie.pl Roman Koński, przewodniczący zarządu Samorządu Studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz członek Komisji Wyższego Szkolnictwa Medycznego Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej, w przepisach dotyczących stażu podyplomowego wciąż brakuje określenia roli, jaką będzie pełnił opiekun stażu, a tym samym - jak zostanie rozłożona odpowiedzialność między stażystę a opiekuna stażu.
Jak wskazuje przewodniczący samorządu studenckiego WUM, w ustawie nie ma nic na ten temat poza określeniem warunków, jakie opiekun stażu ma spełnić. Tymczasem od 1 stycznia 2017 roku stażyści uzyskują w praktyce pełne prawo wykonywania zawodu – mogą konsultować pacjentów, wystawiać orzeczenia czy recepty.
- Obawiamy się sytuacji, w której nie będziemy mieć żadnego nadzoru. Z jednej strony mamy opiekuna, z którym teoretycznie powinniśmy konsultować swoje działania, z drugiej – mamy pełne prawo wykonywania zawodu, czyli możemy wystawiać recepty, wydawać orzeczenia i konsultować pacjentów. Jedna z naszych największych obaw wiąże się z tym, że być może na stażu będziemy traktowani jak regularni lekarze i wykorzystywani do łatania dziur kadrowych w szpitalach i przychodniach. To ogromna odpowiedzialność, bo przecież studia uczą wiedzy teoretycznej, a nie umiejętności praktycznych – powiedział Roman Koński.
Dr hab. med. Romuald Krajewski, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, powiedział w rozmowie z podyplomie.pl, że rozszerzenie uprawnień stażystów przyniesie korzystne rezultaty. Natomiast jeżeli dojdzie do prób nadmiernego obciążania stażystów i taka informacja trafi do NIL, samorząd natychmiast będzie reagował.
Zdaniem dr. Romualda Krajewskiego, określenie, w jakim stopniu opiekun stażu powinien przyjmować odpowiedzialność i decydować za stażystę, wymaga szerszej dyskusji.