ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
W warszawskiej izbie lekarskiej rezydent przejął władzę
Publikujemy rozmowę z nowym prezesem ORL w Warszawie Łukaszem Jankowskim.
Wybory w izbach obecnie weszły w decydujący etap. Wybrano już prezesów i rzeczników odpowiedzialności zawodowej w prawie wszystkich izbach okręgowych (z wyjątkiem bydgoskiej). Prezesa i rzecznika Naczelnej Rady Lekarskiej poznamy 25 maja.
Iwona Dudzik Podyplomie.pl: Warszawscy lekarze postawili na młodość i zmiany, a jednocześnie starym działaczom okazali votum nieufności.
Łukasz Jankowski*: Niektórzy mieli obiekcje co do mojego wieku, ale zwyciężyło przekonanie, że potrzebna jest młoda energia. Zaufano też mojej wizji warszawskiej izby – odejścia od roli lekarskiego urzędu, a powrót do idei samorządu. Jestem zwolennikiem przyspieszonej ewolucji, czyli wykorzystania potencjału izby, unowocześnienia jej i otwarcia na potrzeby lekarzy. Ta koncepcja zyskała aprobatę także wielu doświadczonych lekarzy.
Czego warszawskiemu samorządowi brakowało?
Przez wiele lata samorząd lekarski próbował wpływać na decydentów, ale to się nie udawało. Po proteście rezydentów nasze środowisko uwierzyło, że zmiany są możliwe. Lekarze zobaczyli, że uporem i niestandardowym działaniem można wiele osiągnąć. Takiej samej skuteczności oczekują teraz od swojej izby.
Jak zmienią się priorytety warszawskiej izby?
Najpilniejsze jest wzmocnienie roli rzecznika praw lekarza. I sprawienie, aby lekarze odzyskali zaufanie do izby, aby zawsze mogli liczyć na jej pomoc. Izba musi robić wszystko, by żadnemu lekarzowi nie działa się krzywda.
Będzie zmiana na stanowisku rzecznika praw lekarza?
Już na najbliższym posiedzeniu Okręgowa Rada Lekarska na mój wniosek powoła nowego rzecznika. Położymy nacisk na walkę z mobbingiem, łamaniem prawa pracy i agresją w stosunku do lekarzy. Wzmocnimy rzecznika od strony prawnej – wyposażymy go w narzędzia do reprezentowania lekarzy i walki w ich imieniu. Wprawdzie samorząd nie jest związkiem zawodowym, ale liczę na silną współpracę z OZZL. Samorząd będzie bazą, a związek zawodowy – zbrojnym ramieniem.
*Łukasz Jankowski – ur. w 1987 r., absolwent WUM, ukończył podyplomowe studia menedżerskie Zarządzanie w ochronie zdrowia na UW, odbywa specjalizację z nefrologii w Klinice Medycyny Transplantacyjnej i Nefrologii WUM. Dotychczas wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.