BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Alarm: młodzi lekarze bez perspektyw rozwoju. Mimo braku lekarzy
Tak niewielkiej liczby miejsc rezydenckich jeszcze nie było. Kolejne województwo alarmuje, że w wielu specjalnościach Ministerstwo Zdrowia nie przyznało ani jednego miejsca.
Okręgowa Rada Lekarska w Łodzi przyjęła stanowisko, w którym wyraziła stanowczy sprzeciw wobec dalece niewystarczającej liczby przyznanych miejsc rezydenckich. Brak lekarzy specjalistów w województwie łódzkim jest odczuwalny praktycznie w każdej dziedzinie. Mimo to w tegorocznej wiosennej sesji resort zdrowia w wielu dziedzinach nie przyznał nawet jednego miejsca rezydenckiego. Tak jest np. w onkologii, okulistyce, położnictwie czy psychiatrii. W innych deficytowych specjalnościach, np. neonatologii, przyznano tylko jedno miejsce. Również zaledwie jedno miejsce specjalizacyjne przyznano w anestezjologii i intensywnej terapii, choć wojewoda łódzki wnioskował o 40.
Samorząd lekarski ocenia decyzje MZ bardzo negatywnie.
Grzegorz Mazur, prezes ORL w Łodzi, w rozmowie z podypomie.pl zaznacza, że jest zupełnie niezrozumiałe, iż w sytuacji, kiedy są olbrzymie braki lekarzy specjalistów, średnia wieku lekarzy niebotycznie wzrasta i coraz częściej słyszymy o problemach ciągłości zapewniania opieki szpitalnej, maleje liczba przyznawanych miejsc rezydenckich.
– Jest to niezrozumiałe także ze względu na to, że młodzi ludzie zostają pozbawieni perspektyw rozwoju zawodowego, co może się skończyć masowym wyjazdem absolwentów studiów medycznych za granicę. Już teraz obserwujemy wzrost liczby osób, które ubiegają się o potrzebne zaświadczenia, by móc się specjalizować i pracować w innych krajach. Obecna sytuacja jest sygnałem alarmowym dla osób odpowiedzialnych za politykę zdrowotną w państwie. Kształcenie lekarzy jest długie. Trudno zrozumieć, że rządzący nie dbają o to, by absolwentom wydziałów lekarskich i lekarsko-dentystycznych zapewnić jak najlepsze warunki realizacji planów zawodowych. Musimy zabiegać o młodych kandydatów na specjalistów, zamiast stawiać im kolejne bariery – komentuje dla podyplomie.pl Grzegorz Mazur.
Okręgowa Rada Lekarska w Łodzi 28 lutego podjęła stanowisko w sprawie liczby miejsc rezydenckich, które zostanie przesłane do MZ oraz władz samorządowych.
ORL wyraża w nim zdecydowany sprzeciw wobec dalece niewystarczającej liczby przyznanych miejsc rezydenckich dla województwa łódzkiego na postępowanie kwalifikacyjne w marcu 2017. Zaznacza w nim, że ograniczenie możliwości kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów przy obecnych niedoborach kadrowych doprowadzi do znacznego pogorszenia ambulatoryjnej i szpitalnej opieki specjalistycznej. Konsekwencją takich decyzji będzie bezpowrotny odpływ wykształconych kadr medycznych z naszego kraju, co w perspektywie następnych lat może się przyczynić do likwidacji wielu podmiotów leczniczych.