Minister Szumowski buduje od zera
Ustalili cele i ich mierniki, czyli debata od kuchni.
Debata jest otwarta, do udziału zaproszono wszystkich interesariuszy systemu ochrony zdrowia – regulatorów, decydentów, pracowników, właścicieli podmiotów leczniczych, dyrektorów, organizacje pozarządowe i przede wszystkim pacjentów. Jej celem jest wypracowanie strategii dla całego systemu na najbliższe kilkanaście lat.
Dokument, który powstanie po zakończeniu debaty, czyli w czerwcu przyszłego roku, będzie się różnić od podobnych, które powstały w przeszłości: ma się doczekać realizacji. Aby tak się stało, trzeba znaleźć mechanizm legislacyjny, który umożliwiłby wejście strategii w życie. Ponadto cele muszą być mierzalne.
Efektem pierwszej konferencji poświęconej opracowaniu zasad opieki medycznej w odniesieniu do miejsca i roli pacjenta w systemie jest lista pięciu celów strategicznych: zdrowy obywatel, skuteczność leczenia, ograniczenie nierówności w zdrowiu, opieka integrowana oraz efektywna opieka. Realizacja pierwszego celu ma być mierzona m.in. długością życia, zachorowalnością na choroby cywilizacyjne, odsetkiem osób palących tytoń, osób z nadwagą i otyłością. Drugi – wskaźnikiem aktywności zawodowej, umieralności i samoopieki. Miernikami dla celu trzeciego miałyby być m.in. kluczowe wskaźniki zdrowia osób o najniższych dochodach, różnice w dostępie do opieki oraz czas oczekiwania. Cel czwarty mierzony miałby być z kolei m.in. liczbą przyjęć na SOR, liczbą i długością hospitalizacji, liczbą przyjętych osób i wizyt w POZ i AOS, częstością przeglądu leków u osób starszych, czasem oczekiwania oraz liczbą chorych objętych opieką domową. Dla celu piątego zaproponowano mierniki, takie jak m.in. liczba podmiotów z akredytacją, liczba programów P4P, łączne koszty chorób, częstość wdrożeń wspólnych rekordów pacjenta oraz liczba indywidualnych planów opieki.
Podczas kolejnej konferencji, która odbędzie się we wrześniu, opracowane zostaną propozycje celów i mierników w zakresie finansowania ochrony zdrowia.