BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Jak prawidłowo oznaczyć tytuł na recepcie
Resort zdrowia rozwiewa wątpliwości. Na recepcie musi się znaleźć sformułowanie „lekarz”, dopuszczalny jest również skrót „lek.”.
W odpowiedzi na pismo Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie resort zdrowia odpisał, jak należy oznaczać tytuł na recepcie. Odsyła do przedmiotowego rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego, które reguluje prawidłowe nazewnictwo w zakresie tytułów naukowych. Zgodnie z nim absolwentom jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim nadaje się tytuł zawodowy „lekarz”, a na kierunku lekarsko-dentystycznym „lekarz dentysta”. Właśnie takie oznaczenie powinno być użyte na recepcie.
Łukasz Szmulski, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia, zwraca jednak uwagę na to, że tytuł zawodowy stanowi jedynie element oznaczenia kwalifikacji osoby wystawiającej receptę. Należy z tego wywnioskować, że posługiwanie się przez lekarza pieczęcią, która zawiera oznaczenie tytułu zawodowego „lekarz” wraz z dodatkowym oznaczeniem kwalifikacji (np. informacje dotyczące specjalizacji) jest działaniem prawidłowym. Departament Polityki Lekowej i Farmacji stoi również na stanowisku, że zapisanie przedmiotowego oznaczenia w formie skrótu „lek.” jest działaniem prawidłowym i zgodnym z prawem.
Natomiast oznaczenie tytułu zawodowego wyłącznie poprzez wskazanie specjalizacji, z pominięciem oznaczenia rzeczywistego tytułu zawodowego, należy uznać za problematyczne.
Łukasz Szmulski zwraca też uwagę na powtarzalność nazw specjalizacji pomiędzy grupami zawodowymi. Przykładowo, zarówno lekarz, jak i pielęgniarka może być specjalistą w dziedzinie anestezjologii, geriatrii, pediatrii lub psychiatrii – nazwy tych specjalizacji są identyczne lub bardzo zbliżone dla obu grup zawodowych.
W trosce o jednoznaczność informacji zamieszczanej na receptach osoby je wystawiające powinny więc zamieszczać oznaczenia jednoznacznie wskazujące na tytuł zawodowy. Zasadna jest także wątpliwość co do posłużenia się jedynie oznaczeniem tytułu naukowego osoby wystawiającej. Oznaczenie takie jest nieprawidłowe, ponieważ nie zawiera wymaganych danych i przez wzgląd na możliwość uzyskania tytułu naukowego np. doktora nauk medycznych bez konieczności posiadania tytułu zawodowego lekarza nie spełnia funkcji prawidłowego oznaczenia kompetencji osoby wystawiającej receptę.