BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Czy minister Szumowski odzyska zaufanie rezydentów?
Młodzi lekarze wręczają ministrowi żółtą kartkę i czekają do 1 lipca, aby wywiązał się z obietnic.
– Minister próbował nas oszukać, teraz tłumaczy się jak pięciolatek, że zawinił ktoś inny. Ma jeszcze czas do końca miesiąca, aby usunąć błędy, potem wyciągniemy konsekwencje – mówi Jakub Kosikowski, szef Porozumienia Rezydentów.
Do projektu zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w ramach konsultacji społecznych rezydenci zgłosili listę uwag. Jest długa, liczy 13 stron wraz z uzasadnieniem. Oto najważniejsze proponowane przez rezydentów zmiany.
O dyżurach medycznych
„Godziny pełnionych dyżurów medycznych nie będą uzupełnieniem podstawowego czasu pracy, w sytuacji gdy lekarz odbywający szkolenie specjalizacyjne nie przepracuje w miesiącu podstawowego czasu pracy wymaganego programem specjalizacji”.
O odpoczynku po dyżurze medycznym
„Odpoczynek lekarza po dyżurze nie powoduje przedłużenia odbywania specjalizacji i jest zaliczany do czasu jej trwania”.
O dyżurach nocnych
„W przypadku wystąpienia różnicy pomiędzy kosztem dyżuru medycznego a przekazanymi środkami finansowymi różnica jest finansowana przez podmiot leczniczy, w którym lekarz w trakcie szkolenia specjalizacyjnego odbywa dyżur medyczny”.
O stażach realizowanych poza macierzystym ośrodkiem
„W przypadku realizacji stażu kierunkowego podmiot leczniczy ma obowiązek podpisania umowy z lekarzem realizującym staż kierunkowy”.
„W przypadku realizacji stażu kierunkowego w ośrodku innym niż macierzysty lekarz rezydent otrzymuje wynagrodzenie z tytułu umowy o pełnienie dyżurów medycznych w kwocie godzinowej brutto nie mniejszej niż wynikającej z umowy o pracę podpisanej z jednostką macierzystą zgodnie z ustawą Kodeks pracy”.
O uprawnionych do dodatku do podstawowej pensji rezydenckiej
„Lekarz odbywający szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydentury może zobowiązać się do wykonywania zawodu lekarza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w podmiocie wykonujących działalność leczniczą, w łącznym okresie dwóch z pięciu kolejnych lat przypadających od dnia uzyskania potwierdzenia zakończenia szkolenia specjalizacyjnego, o którym mowa w art. 16r ust 6, otrzymując w zamian wynagrodzenie zasadnicze wyższe niż określone w przepisach wydanych na podstawie art. 16j ust. 5, o kwotę: (...)”.
Rezydenci oczekują, że poprawki zostaną uwzględnione. – Jeśli ustawa nie wejdzie w życie od 1 lipca w uzgodnionej w porozumieniu formie, będzie to złamanie porozumienia. Przyjmiemy, że mamy prawo dalej protestować – dodaje Jakub Kosikowski.