BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
24 sierpnia 2018
Tak się wypłaca podwyżki
Wzory umów, instrukcja postępowania i pieniądze – jest już wszystko, co do wypłaty podwyżek potrzebne.
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował zarządzenie prezesa NFZ w sprawie warunków wypłaty należności i rozliczania środków finansowych przekazanych na pokrycie kosztów wzrostu wynagrodzeń lekarzy. Wyjaśnia w nim procedury i sposób rozliczenia między szpitalami a NFZ. – Ani lekarze, ani szpitale nie wiedzieli, jak dokładnie ma wyglądać wypłata podwyżek. Dzięki rozporządzeniu już wiemy – mówi podyplomie.pl Jakub Kosikowski z Porozumienia Rezydentów OZZL.
„Wydanie powyższego zarządzenia wynika z konieczności dostosowania i ujednolicenia treści umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w poszczególnych rodzajach, w zakresie stosowania przepisów wydanych przez ministra zdrowia na podstawie art. 137 ust 2 ustawy o świadczeniach, tj. w szczególności dotyczących przekazania świadczeniodawcom dodatkowych środków dedykowanych na świadczenia opieki zdrowotnej udzielanych przez lekarzy i lekarzy dentystów posiadających specjalizacje” – napisano w uzasadnieniu zarządzenia.
Fundusz wydał też komunikat, w którym porusza kwestię wydatków szpitali związanych z wypłatą pochodnych od wyższej podstawy wynagrodzenia: „Aktualnie trwają prace mające na celu przygotowanie mechanizmów zapewniających możliwość pokrycia skutków finansowych wynikających z podwyższenia wynagrodzenia, o którym mowa w pkt 1, dotyczących pozostałych składników wynagrodzenia i pochodnych od tych składników leżących po stronie świadczeniodawcy-pracodawcy. Zgodnie z Oceną Skutków Regulacji załączonej do projektu ustawy, stanowiącej podstawę wypłaty ww. środków, szacowany skutek finansowy w powyższym zakresie wynieść ma nie więcej niż 237,98 mln zł w 2018 r. i 475,96 mln zł rocznie w kolejnych latach”.
Rezydenci obawiają się jednak, że koszty podwyżki, które w rozporządzeniu podał NFZ, są niedoszacowane. – NFZ chyba nie docenia, jak nędzne są obecnie pensje specjalistów i jak dużą grupę obejmą podwyżki – mówi Kosikowski. Jego zdaniem będzie to więcej niż 19 tys. lekarzy podawanych przez MZ.