Bony patriotyczne zatrzymają 90 proc. lekarzy?

11 września 2018

Tylko nieliczni młodzi lekarze nie wzięli dodatków do rezydentury.

Ponad 90 proc. rezydentów wystąpiło o bon patriotyczny, czyli dodatkowe 600 zł do rezydentury (lub 700 zł w przypadku specjalizacji deficytowych) w zamian za deklarację przepracowania w kraju w ramach kontraktu z NFZ dwóch lat po zakończeniu rezydentury – poinformował podyplomie.pl Jakub Kosikowski, szef Porozumienia Rezydentów OZZL.
Deklaracje należało składać do końca zeszłego tygodnia, aby otrzymać pieniądze z wyrównaniem od lipca. Kto jest w grupie, która zrezygnowała z wzięcia bonu? – To osoby na dłuższych zwolnieniach lekarskich i macierzyńskich, ale przede wszystkim te, które obawiają się, że przyjdzie im odpracować bon w szpitalu powiatowym na końcu Polski – tłumaczy Jakub Kosikowski.
Rezydenci, którzy nie zdążyli złożyć deklaracji lub zmienili zdanie i jednak chcą otrzymywać bon patriotyczny, nadal mają taką możliwość. W takim wypadku jednak pieniądze otrzymają od października i bez wyrównania od lipca (czyli stracą wcześniejsze trzy miesiące).
Przypomnijmy, że dodatków nie otrzymają rezydenci stomatologii. – Walczymy, by Ministerstwo Zdrowia zmieniło stanowisko i jednak uwzględniło dodatki dla stomatologów. Chodzi o niewielką grupę – 80 osób. W zamierzeniu oni także mieli otrzymać dodatki, ale w trakcie prac legislacyjnych to zostało zmienione, a my tego nie wychwyciliśmy – tłumaczy Kosikowski.
Przypomnijmy, że oprócz bonów rezydenci otrzymają także wyższe pensje (również z wyrównaniem od 1 lipca).
Kwota miesięcznego zasadniczego wynagrodzenia lekarzy i stomatologów odbywających szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydentury zależy od dziedziny medycyny i od etapu specjalizacji.
W przypadku 20 dziedzin: anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia onkologiczna, chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne, geriatria, hematologia, kardiologia dziecięca, medycyna ratunkowa, medycyna rodzinna, neonatologia, neurologia dziecięca, onkologia kliniczna, onkologia i hematologia dziecięca, ortodoncja, patomorfologia, pediatria, psychiatria, psychiatria dzieci i młodzieży, radioterapia onkologiczna, stomatologia dziecięca, wynagrodzenie wynosi: w pierwszych dwóch latach rezydentury – 4700 zł, a w przypadku zakwalifikowania do jej odbywania w drugim postępowaniu kwalifikacyjnym w 2017 roku oraz w pierwszym postępowaniu kwalifikacyjnym w 2018 roku – 4875 zł. Po dwóch latach zatrudnienia w trybie rezydentury – 5300 zł.
W pozostałych dziedzinach medycyny wynagrodzenie wynosi: w pierwszych dwóch latach 4000 zł, po dwóch latach – 4500 zł.

ID

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować