Asystenci czekają na szkolenia

22 października 2018

Mają pomagać lekarzom, ale nie wiedzą jak

Od jutra (23 października) asystenci medyczni mogą wystawiać e-zwolnienia. Lekarze czekali na to od dawna, bo dodatkowe uprawnienie personelu medycznego ma odciążyć ich od pracy typowo biurowej.
Problem jednak w tym, że aby asystent wystawił e-zwolnienie, musi przejść specjalistyczne szkolenie. Tymczasem ZUS poinformował o ich uruchomieniu dopiero pod koniec ub. tygodnia. Sami lekarze podkreślają, że korzystanie z systemu nie jest łatwe, szczególnie dla osób rozpoczynających pracę z nim.
Dr n. med. Grzegorz Mazur, wiceprezes ORL w Łodzi, w rozmowie z podyplomie.pl zaznacza, że ZUS powinien wzmocnić edukację personelu medycznego w tym zakresie.
– Liczę na to, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie swoją postawą zachęcał, aby korzystać z elektronicznych e-zwolnień. Wymaga to wsparcia finansowego na zakup sprzętu i edukacji personelu medycznego – podkreśla dr n. med. Grzegorz Mazur.
Jak to będzie działać? Asystentem medycznym, którego lekarz będzie mógł upoważnić do wystawiania e-zwolnień, może zostać osoba, która wykonuje zawód medyczny lub choćby czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Osoba ta musi mieć zarejestrowane konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i być wpisana do Rejestru Asystentów Medycznych (RAM), dostępnego od 23 października. Swój profil na platformie ZUS musi mieć również lekarz, w którego imieniu e-ZLA będzie wystawiał asystent.
Upoważnianie asystenta do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich będzie się odbywać w RAM. Następnie informacja ta będzie przekazywana do ZUS. Na jej podstawie asystent uzyska dostęp do odpowiednich funkcji na PUE ZUS, dzięki którym wystawi e-ZLA. Co ważne, asystent medyczny upoważniony do wystawiania e-ZLA będzie wykonywał w imieniu lekarza jedynie techniczne czynności. O samym zwolnieniu i jego szczegółach nadal będzie decydował wyłącznie lekarz. Od 1 grudnia 2018 roku obowiązującą formą zwolnienia lekarskiego będzie zwolnienie elektroniczne.
Dotychczas ZUS przeprowadził ponad 31,5 tys. szkoleń dla lekarzy i placówek medycznych z zasad wystawiania e-zwolnień.

INK

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować