Więcej leczenia zza komputera?

Śląsk stawia na telemedycynę

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu oraz siedem innych szpitali województwa śląskiego wezmą udział w projekcie Śląska Cyfrowa Platforma Medyczna. „eCareMed” służącej do zdalnej obsługi pacjenta.
Kluczowym rozwiązaniem będzie telemedycyna, która z powodzeniem funkcjonuje już w wybranych ośrodkach i oddziałach kardiologicznych na Śląsku. Wszystkie dane, łącznie z przebiegiem wizyt i leczenia, będą bezpiecznie umieszczone w bazie. – System działający w kardiologii to sygnał, że rozwój takiej platformy jest możliwy – mówi dr n. med. Piotr Pączek, ordynator oddziału kardiologii WSS w Sosnowcu.
Podobne pomysły na stworzenie cyfrowej platformy medycznej znane są w wielu ośrodkach w Polsce, na Śląsku jednak znalazły się pieniądze na realizację.
Jak zapewnia dr Pączek, e-konsultacje i telemedycyna w sposób przełomowy ułatwią życie pacjentom i lekarzom. – Społeczeństwo się starzeje i nawet przy bardzo dobrej organizacji nie jesteśmy w stanie przyjąć i leczyć wszystkich w danym momencie. Do tego trzeba pamiętać o rosnących cały czas kosztach. Dzięki platformie pacjent, często w podeszłym wieku, nie będzie musiał pokonywać drogi do zlokalizowanego np. na obrzeżach miasta szpitala, a będzie mógł skorzystać z e-konsultacji. Ta forma kontaktu usprawni także przepisywanie leków. Po takiej e-konsultacji na pacjenta w aptece czekać będzie zestaw zażywanych przez niego leków, bez konieczności czekania w długiej kolejce w poradni tylko w celu wypisania leków – tłumaczy dr Piotr Pączek.
Jak podkreśla, dla lekarzy będzie to duże usprawnienie pracy. – Przy wystawianiu niektórych zaświadczeń nie będziemy musieli się kontaktować bezpośrednio z pacjentem, a jedynie wypisać stosowny dokument na podstawie informacji w sieci – podsumowuje dr Pączek. Jego zdaniem na początku wdrażanie systemu może być mozolne, z zauważalnym oporem także ze strony personelu medycznego. Jednak w niedalekiej przyszłości korzystanie z rozwiązań zdalnych stanie się normą.


WS

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować