Podwyżki z wyrównaniem pod choinkę?

15 listopada 2018

Część lekarzy wypłatę podwyżek dostanie dopiero w grudniu.

W wielu szpitalach lekarze nie otrzymali przysługujących im podwyżek dla rezydentów z uwzględnieniem tzw. bonu patriotycznego. Obowiązują one od lipca, ale nadal są tylko obietnicą na papierze.
W obronie praw pracowniczych wystąpiła Monika Potocka, rzecznik praw lekarza OIL w Warszawie, wysyłając prośbę do jednego ze szpitali o niezwłoczną realizację prawa do podwyżki.
Jaka jest skala problemu? Mimo że trudno o precyzyjne dane, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Marcin Sobotka szacuje, że może dotyczyć nawet około 60-70 proc. uprawnionych lekarzy.
– Po rozmowie z prezesem NFZ wiemy, że fundusz już przelał pieniądze szpitalom. Część placówek otrzymała je niedawno i nie zdążyła ich jeszcze uruchomić. Niektórzy lekarze dostali podwyżki z wyrównaniem w listopadzie. Natomiast część szpitali dopełnia jeszcze formalności związane z aneksowaniem umów, co tłumaczy poślizg w wypłatach – wyjaśnia w rozmowie z podyplomie.pl Marcin Sobotka.
Dodaje, że winne tej sytuacji są nieprecyzyjnie określone przepisy. Podwyżki miały być wypłacone w lipcu, ewentualnie w sierpniu z wyrównaniem od 1 lipca. Nikt nie przypuszczał, że to będzie listopad. 
– Teraz piłka jest po stronie szpitali, które muszą dopełnić formalności związanych z podpisaniem aneksów umów. Jest to w gestii dyrektorów poszczególnych placówek, co też może się przeciągnąć. Myślę, że bardziej realny termin wypłat podwyżek z wyrównaniem to listopad-grudzień – podsumowuje Marcin Sobotka.
Przypomnijmy, że wysokość miesięcznego zasadniczego wynagrodzenia lekarzy i lekarzy stomatologów odbywających szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydentury zależy od dziedziny medycyny i od okresu specjalizacji. Na liście specjalizacji priorytetowych są m.in.: anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia onkologiczna, chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne, hematologia, geriatria oraz kardiologia dziecięca.
Lekarz zakwalifikowany do odbywania rezydentury w dziedzinie nieokreślanej jako priorytetowa otrzyma miesięczne 4 tys. zł brutto wynagrodzenia, a w dziedzinie określanej jako priorytetowa – 4,7 tys. zł. Wynagrodzenia te wzrosną od trzeciego roku rezydentury o 500 zł brutto dla specjalizacji określanych jako niepriorytetowe i o 600 zł brutto dla specjalizacji określanych jako priorytetowe – wyniosą wtedy odpowiednio 4,5 tys. zł i 5,3 tys. zł.

INK

Komentarze (1)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować

PioMar

17.11.2018 21:52

O ile wiem, to pieniądze dla Rezydentów są bezpośrednio przekazywane z Ministerstwa Zdrowia i NFZ nie ma nic do tego. Do dzisiaj nie ma z Ministerstwa aneksów do umów rezydenckich

0