Susz z konopi – będą szkolenia?

18 grudnia 2018

Wielu lekarzy jest zainteresowanych pozyskaniem wiedzy.

Naczelna Izba Lekarska prowadzi rozmowy z Polish Institute of Medical Cannabis na temat organizacji szkoleń lekarzy z zakresu nowej dyscypliny medycyny określanej jako konopna. Przypomnijmy, że lek w postaci suszu w październiku został zarejestrowany (jako produkt gotowy podawany drogą waporyzacji lub surowiec do sporządzania preparatów recepturowych) i od poniedziałku jest dostępny w aptekach.
Może go zapisywać każdy lekarz na receptę Rpw. – Spotkanie w Naczelnej Izbie Lekarskiej odbyło się 13 grudnia, przebiegło w pomyślnej atmosferze. Widzimy, że zainteresowanie wiedzą ze strony lekarzy jest duże i zgadzamy się co do potrzeby edukacji – mówi podyplomie.pl Samia Al-Hameri z fundacji Polish Instutute of Medical Cannabis.
Jak dodaje, rozmowy prowadzone są ze wszystkimi izbami okręgowymi. Nie czekając na zorganizowane wykłady, wielu lekarzy zgłasza się także na szkolenia indywidualne. – Kursy mają się rozpocząć na początku przyszłego roku, ale już widzimy, że miejsc będzie mniej niż chętnych. Podobny kurs dla farmaceutów przewidywaliśmy na 200 osób, a zgłosiło się już 400 – dodaje Samia Al-Hameri.
Podstawowy stopnień szkolenia obejmuje niezbędną wiedzę na temat surowca: właściwości, interakcji i dawkowania. Porządkuje i systematyzuje wiedzę. Szkolenie uzupełniające przeznaczone jest dla lekarzy konkretnych specjalności.
Jak dodaje Samia Al-Hameri, nie ma jednoznacznie określonej listy wskazań i symptomów, w których lekarz może zapisać lek. – Panuje opinia, że preparaty konopi stosuje się w stanach drgawek, epilepsji i SM. Jeśli jednak chodzi o wskazania, skłaniamy się, aby terapia była indywidualna. Można zainicjować terapię np. w przypadku chronicznej lub napadowej migreny. Jeśli pacjent i lekarz uznają w danym przypadku terapię za słuszną drogę, wówczas pacjent może się jej poddać – tłumaczy Samia Al-Hameri.
Średnio leczniczo stosuje się 1-3 g suszu konopi dziennie. 1 gram kosztuje ok 60 zł.
Komentarza NIL nie udało nam się uzyskać.

ID

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować