2019 będzie rokiem cyfryzacji

Kolejne dokumenty będą wystawiane elektronicznie.

Od stycznia 2019 roku system tworzenia elektronicznej dokumentacji medycznej obejmie trzy rodzaje dokumentów.

Pierwszy to karta informacyjna z leczenia szpitalnego – zawiera informację o rozpoznaniu choroby, problemu zdrowotnego lub urazu, wynikach przeprowadzonych badań, przyczynie odmowy przyjęcia do szpitala, udzielonych świadczeniach zdrowotnych oraz ewentualnych zaleceniach w przypadku odmowy przyjęcia do szpitala.

Drugi dokument to informacja o rozpoznaniu – dla lekarza kierującego świadczeniobiorcę do poradni specjalistycznej lub leczenia szpitalnego.

Trzecim jest karta informacyjna z leczenia szpitalnego.

Zasady tworzenia dokumentacji medycznej są opisane na stronie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ). Zostały tam zamieszczone też formaty oraz standardy wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej.

Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzeja Matyi, od informatyzacji w ochronie zdrowia nie ma odwrotu. – Zmiany trzeba jednak wprowadzać stopniowo, wsłuchując się w opinie lekarzy i pacjentów. Trudno oprzeć się wrażeniu, że rewolucyjny zapał bierze górę. Tymczasem opieka zdrowotna to wyjątkowo delikatna materia. Są to emocje, poczucie godności, szacunku, bezpieczeństwa, ale i przyziemna rzeczywistość: finanse, procedury, organizacja – powiedział prof. Matyja, odnosząc się do tematu e-dokumentacji w trakcie podsumowania tegorocznej działalności Naczelnej Rady Lekarskiej.

INK

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować