Inspekcja pracy sprawdzi, czy lekarze są zaszczepieni

28 marca 2019

Sanepid twierdzi, że nieszczepiony personel stanowi zagrożenie.

Po wykryciu ognisk odry wśród lekarzy i pielęgniarek w szpitalu MSWiA i zakaźnym, wojewódzki inspektor sanitarny w Olsztynie wystosował apel do wszystkich szpitali w województwie warmińsko-mazurskim o zaszczepienie personelu – dowiedział się podyplomie.pl.
– Wystąpiliśmy też do Państwowej Inspekcji Pracy, aby podczas kontroli zwracała uwagę na szczepienia, o które prosiliśmy – mówi podyplomie.pl wojewódzki inspektor sanitarny w Olsztynie Janusz Dzisko.
Jak dodaje inspektor, coraz częściej zdarza się, że na odrę chorują lekarze i pielęgniarki, przy czym można się spodziewać, że takich sytuacji będzie coraz więcej.
– Rolą służb BHP jest szacowanie ryzyka na danym stanowisku pracy. W przypadku lekarzy i pielęgniarek ryzyko czynnika biologicznego, jakim jest odra, jest wysokie. Pracodawca powinien więc rozważyć możliwość szczepień – tłumaczy inspektor Dzisko.
Jak dodaje, obecnie służby zwalczają ognisko zakażenia w szpitalu MSWiA. Przypomniał, że niedawno zachorowała pielęgniarka z oddziału zakaźnego. – Szczególnie na tym oddziale wszyscy powinni być szczepieni – dodaje inspektor Dzisko.
To kolejna już inicjatywa służb sanitarnych, której celem jest skłonienie personelu medycznego do szczepień. Kilka tygodni temu Tomasz Augustyniak, pomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny, wystąpił do GIS o wprowadzenie w trybie przyspieszonym przepisów obligujących lekarzy do szczepień.
Stało się to po tym, jak dwoje lekarzy zachorowało na odrę po kontakcie z osobami z Ukrainy. Konieczne było przeprowadzenie akcji szczepień w centrum dializ, w którym pracowali, w tym także wśród pacjentów.
Choć głosów o konieczności wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla tej grupy zawodowej jest coraz więcej, samorząd lekarski ich nie popiera.
Łukasz Jankowski, szef Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, na pytanie podyplomie.pl przyznał, że mimo rosnącego zagrożenia, samorząd zawodowy lekarzy nie postuluje wprowadzenia obowiązkowego kalendarza szczepień dla lekarzy.
Zmiany może przynieść nowy Program Szczepień Ochronnych (PSO), który będzie obowiązywać od przyszłego roku. Ministerstwo Zdrowia planuje objąć szczepieniami również dorosłych. Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie zakres zmian i czy będzie dotyczył personelu medycznego.
Szczepienie przeciwko odrze jest obowiązkowe od 1975 roku, a do 1991 roku podawano tylko jedną dawkę. Dorośli urodzeni wcześniej mogą nie być odporni na tę chorobę i szczepienie to należy uzupełnić.

ID

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować