Wypalenie – dlaczego lekarze się go wstydzą?

29 marca 2019

Kolejne samorządy lekarskie chcą poznać skalę zjawiska.

Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi rozpoczęła badania skali zjawiska wypalenia zawodowego wśród lekarzy. Teraz przyłączają się kolejne izby lekarskie.
– Projekt, który zaproponowałem i koordynuję, ma na celu oszacowanie skali tego zjawiska w naszej izbie lekarskiej. To będą twarde dane, które będziemy mogli pokazać społeczeństwu. To także namacalne dowody na to, że jak mówimy od lat o przepracowaniu, to nie wyssaliśmy tego z palca. Jednak dla mnie najważniejsze będzie mądre wykorzystanie wyników. Uważam, że samorząd lekarski powinien zaoferować swoim członkom jakąś formę instytucjonalnej pomocy. Ponadto powinniśmy sami jako lekarze odczarować ten temat, jakim jest wypalenie zawodowe czy zaburzenia psychiczne i mówić o tym otwarcie, bez tabu. One dotyczą nas tak samo jak reszty społeczeństwa – mówi inicjator przedsięwzięcia Mateusz Kowalczyk, sekretarz ORL w Łodzi, doktorant w Klinice Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Dodaje, że przełamanie bariery wstydu to jedno z największych wyzwań tego projektu.
– Cieszy mnie to, że do badania dołączyły izby lekarskie w Szczecinie, Krakowie, Wrocławiu i Katowicach. To pokazuje, że samorząd lekarski dostrzega powagę sytuacji i jest gotowy do rozpoczęcia aktywnych działań, aby zmierzyć się z tym problemem. Mam nadzieję, że wyniki badania poznamy do końca roku – kontynuuje.
W jego ocenie, zakres prowadzonych badań nie skończy się na wymienionych izbach lekarskich i do projektu dołączą kolejne.
– To nasza wspólna sprawa i obowiązek. Temat jest ważny, aktualny, a co gorsze – mam wrażenie, że przyjmuje coraz większe rozmiary. Razem powinniśmy wypracować rozwiązania i krok po kroku zacząć długofalowe działania, aby uratować jak najwięcej lekarzy – podsumowuje Mateusz Kowalczyk.
Badanie jest prowadzone za pomocą kwestionariusza wypalenia zawodowego LBQ, który spełnia wszelkie normy oraz standardy rzetelności i trafności. Składa się on z dwudziestu czterech pytań, na które lekarz odpowiada w skali: nigdy, rzadko, raz lub więcej razy, mniej więcej co tydzień, kilka razy w tygodniu, codziennie. Kwestionariusz mają wypełnić zarówno lekarze dentyści, jak i lekarze POZ, specjaliści pracujący w szpitalu i ambulatoryjnej opiece zdrowotnej. Efektem badania ma być raport podsumowujący wyniki z wytycznymi dla lekarzy, którzy rozpoznają u siebie objawy wypalenia zawodowego, żeby wiedzieli co robić i gdzie szukać pomocy. Raport zwieńczający prace ma być też początkiem debaty na ten temat i podnosić świadomość problemu w środowisku lekarskim i społeczeństwie.

INK

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować